Daniel-Andre Tande mistrzem świata, Kamil Stoch wicemistrzem!

by - 5:17 PM


Zwycięzca kwalifikacji, Daniel-Andre Tande prowadził po pierwszej serii konkursu indywidualnego Mistrzostw Świata w Lotach. Przypominamy, że czekają nas jeszcze trzy. Norweg uzyskał odległość 212 metrów (207,2 pkt). Warto dodać, że skakał on z kilku belek niżej niż rywale. Drugie miejsce zajmujował Richard Freitag (228 metrów), który tracił do lidera 1,3 pkt. Na podium nie mogło brakować polskiego akcentu - Kamil Stoch plasował się na trzeciej pozycji, dzięki uzyskanym 230 metrom. Polakowi do Daniela-Andre Tande brakowało równo 2 pkt. Warto też wspomnieć, że Kamil oddał najdłuższy lot w pierwszej serii konkursowej. 

Reszta naszych rodaków również spisała się bardzo dobrze. W dalszej części rywalizacji zobaczymy całą trójkę. Dawid Kubacki obecnie zajmuje 14. miejsce (207,5 metra), Stefan Hula 17. (193 metry) a Piotrek Żyła 20. (190 metrów). 

W pierwszej serii nie obyło się bez upadków. Po lądowaniu na 171,5 metrze wywrócił się Michael Hayboeck, ale na szczęście Austriak podniósł się o własnych siłach. Co więcej, zakwalifikował się on do następnych serii zawodów. Ta sztuka nie udała się niestety m.in. Słoweńcowi Tilenowi Bartolowi.

Na półmetku rywalizacji czołowa trójka nie uległa zmianie. Wciąż prowadzi Daniel-André Tande, który wylądował na 227 metrze i obecnie ma 449,6 pkt. Drugi Richard Freitag skoczył 225 metrów i obecnie traci do lidera 10,9 pkt. Trzeci Kamil Stoch uzyskał odległość 219 metrów. Norweg ma nad nim już 17,8 pkt przewagi.

Pozostali Polacy nie zawiedli. Dawid Kubacki awansował na 10. pozycję (208 metrów), Stefan Hula na 14. (196,5 metra), a Piotr Żyła pozostał na swojej 20. lokacie (183,5 metra).

W drugiej serii nie wystąpił Michael Hayboeck, który został przewieziony do szpitala na dokładne badania. Zastąpił go Rosjanin Michaił Nazarow. Trzymamy kciuki, żeby z sympatycznym Austriakiem było wszystko w porządku!

W trzeciej serii Mistrzostw Świata w Lotach, której rozpoczęcie opóźniło się o pół godziny z powodu złych warunków pogodowych, prowadzenie utrzymał Daniel-Andre Tande. Norweg wylądował na 200. metrze. Słabszy skok przez problemy w powietrzu oddał Richard Freitag (190,5 metra), dzięki czemu na drugie miejsce wysunął się Kamil Stoch (211,5 metra)! Polak traci do lidera 13,3 pkt. Niemiec jest obecnie trzeci. Tande ma nad nim aż 24,3 pkt przewagi.

Pochwalić należy również pozostałych Polaków. Na 10. lokacie cały czas utrzymuje się Dawid Kubacki (215,5 metra), a awans zaliczyli Stefan Hula (192,5 metra - 13. pozycja) i Piotrek Żyła (198,5 metra - 17. pozycja).

Czwarta seria, która miała być finałową, została odwołana z powodu zbyt mocnego wiatru, a więc można powiedzieć oficjalnie, że Daniel-Andre Tande został mistrzem świata w lotach narciarskich! Norweg sam nie mógł w to uwierzyć i po ogłoszeniu wyników rozpłakał się, co było najbardziej uroczą rzeczą, jaką zobaczyłam w ostatnim czasie. Dla nas niezwykle radosną wiadomością jest fakt, że Kamil Stoch zdobył dzisiaj srebrny medal! Po raz drugi w historii, po 39 latach, jeden z naszych rodaków ponownie stanął na podium Mistrzostw Świata w Lotach! Brązem, bardzo zasłużenie, może cieszyć się Richard Freitag. Ogromne gratulacje dla całej trójki!

Czwartą pozycję zajął Stefan Kraft, piątą Andreas Stjernen, szóstą Peter Prevc, a siódmą Andreas Wellinger. Na ósmej lokacie uplasował się Johann Andre Forfang, a na dziewiątej Robert Johansson.

Dawid Kubacki ostatecznie był dziesiąty, Stefan Hula trzynasty, a Piotrek Żyła siedemnasty. Ich wysokie miejsca dają nam duże nadzieje na konkurs drużynowy. Czy Polacy zdobędą medal? Okaże się już jutro. Początek zawodów o godzinie 16! 

You May Also Like

0 komentarze