PAMIĘTNE IO - TURYN 2006

by - 4:35 PM

Podobny obraz
W oczekiwaniu na Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich, które organizuje Oberstdorf, chciałabym przenieść Was do 2006 roku. Wtedy w dniach 10-26 lutego w malowniczym miasteczku Turyn odbyły się XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
Do Włoch przyjechało 2500 sportowców z 80 ekip.
Przybyli tam, by toczyć zmagania w 15 dyscyplinach i 84 konkurencjach - w bobslejach, curlingu, hokeju, łyżwiarstwie,narciarstwie, snowboardingu, saneczkarstwie i skeletonie. Debiutowała także nowa dyscyplina o nazwie snowcross.

Igrzyska w Turynie mogły poszczycić się niezwykłymi maskotkami- Neve (powstała ze śniegu) i Gliz (powstały z lodu).

Klasyfikację medalową wygrali Niemcy z 29 medalami, tuż za nimi plasowały się Stany Zjednoczone z 25 medalami, oraz Austria z 23 krążkami.

Zajmijmy się teraz dla nas najważniejszą dyscypliną, czyli skokami narciarskimi.
Zawodnicy rywalizowali w miasteczku Pragelato. W pierwszym konkursie organizowanym na skoczni HS 106 na podium stanęli Norweg Lars Bystøl, drugi był fin Matti Hautamäki, na 3 stopniu uplasował się inny Norweg Roar Ljøkelsøy. Najlepszy z Polaków - Adam Małysz zajął wtedy 7 miejsce skacząc na 101,5 i 102,5m.

Drugi konkurs, rozgrywany na skoczni dużej okazał się szczęśliwy dla Thomasa Morgensterna. Austriak wygrał zawody wyprzedzając o 0.1pkt swojego rodaka Andreasa Koflera, oraz Norwega Larsa Bystøla. Adam Małysz uplasował się na 14. pozycji.

W konkursie drużynowym triumfowała Austria w składzie: Andreas Widhölzl, Andreas Kofler, Martin Koch i Thomas Morgenstern. Drugie miejsce przypadło Finlandii z Hautamäkim , Ahonenem, Kiuru i Happonenem w składzie. Podium dopełnili norwescy skoczkowie - Lars Bystøl, Bjørn Einar Romøren, Roar Ljøkelsøy i Tommy Ingebrigtsen. Polska w składzie Mateja, Małysz, Hula i Stoch zajęła wtedy wysokie, 5 miejsce.