Pamiętne Igrzyska Olimpijskie: Salt Lake City 2002

by - 8:51 PM


W naszej podróży śladami niezapomnianych Igrzysk dotarliśmy już do początku XXI wieku. Tym razem zmagania rozegrane zostały w amerykańskim Salt Lake City. Wystartowało  w nich 2527 sportowców z 78 krajów. Tyle samo ile krajów rozegrano też konkurencji. Klasyfikację medalową wygrali Norwegowie z 25 krążkami na koncie. Nie oni byli jednak bohaterami konkursów skoków narciarskich.

Przed Igrzyskami faworytem bukmacherów był Sven Hannawald. Niemiec dopiero co zadziwił świat wygrywając jako pierwszy wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Rywala upatrywano mu w osobie Adama Małysza, którego forma była równie wyśmienita. Wszystkich jednak pogodził niepozorny Szwajcar Simon Ammann. Skoczek na miesiąc przed Igrzyskami doznał groźnego upadku w trakcie treningu przed konkursem Pucharu Świata w Willingen. Wielu powątpiewało, że zdąży wykurować się do imprezy czterolecia. Szwajcar jednak pojawił się na Igrzyskach i przeszedł do historii zdobywając złote medale w obu konkursach.

Na normalnej skoczni tuż za Ammannem uplasowali się Sven Hannawald i Adam Małysz. Brązowy medal Polaka był pierwszym od 30 lat krążkiem polskiej reprezentacji na zimowych IO. Polak uzyskałby jeszcze lepszy rezultat gdyby nie zachwiane lądowanie w pierwszej serii spowodowane zagłębieniem się w dziurę w zeskoku powstałą po upadku Noriakiego Kasai.

Duża skocznia również padła łupem Ammanna. Tym razem srebro zdobył Małysz, a brązowy medal przypadł Mattiemu Hautamakiemu. Hannawald po upadku w serii finałowej znalazł się tuż za podium. Niemiec jednak wyrównał sobie krzywdy podczas konkursu drużynowego. Jego reprezentacja wygrała o zaledwie jedną dziesiątą punktu z drugimi Finami. Brązowe medale powędrowały do Słoweńców. Polacy startujący w składzie: Robert Mateja, Tomisław Tajner, Tomasz Pochwała i Adam Małysz, zajęli szóste miejsce. 


You May Also Like

0 komentarze