Latać (nie) każdy może, czyli o Mistrzostwach Świata w Lotach słów kilka

by - 2:30 PM


Już jutro najlepsi skoczkowie globu zameldują się w Oberstdorfie, by przez 4 dni walczyć o medale. Nim jednak rozpocznie się zacięta rywalizacja, warto przypomnieć sobie parę faktów na temat tej imprezy. Przygotowałyśmy też kilka statystyk dla miłośników matematycznych obliczeń.

Mistrzostwa Świata w Lotach rozgrywane są nieprzerywanie od 1972 roku. Początek imprezie dały Tygodnie Lotów Narciarskich, które organizowane były już w latach 50. i funkcjonowały jako nieoficjalne Mistrzostwa Świata. Mistrzostwa Świata w Lotach, podobnie jak inne imprezy, gdzie skoczkowie walczą o medale nie są wliczane do klasyfikacji Pucharu Świata. Inaczej jednak niż na Mistrzostwach Świata wygląda walka o medale. Skoczkowie mierzą się w aż czterech seriach rozgrywanych dzień po dniu. Ostatniego dnia rywalizacji odbywa się natomiast konkurs drużynowy.

Polacy niestety nigdy nie błyszczeli na tej imprezie. Jedyny medal, brąz w Planicy, zdobył dla nas Piotr Fijas w 1979 roku. Inne znaczące wyniki Polaków to czwarte miejsce drużynowo podczas MŚwL w Planicy w 2010 roku. Taką samą pozycję zajął wtedy Adam Małysz.

Jak dotąd doczekaliśmy się 24 indywidualnych Mistrzów Świata w Lotach. 2 razy w historii przydarzyła się sytuacja, że ten sam zawodnik triumfował dwa lata z rzędu. Byli to Sven Hannawald w latach 2000 i 2002 oraz Roar Ljokelsoy w latach 2004 i 2006. Więcej niż jeden triumf w lotach na swoim koncie ma też Walter Steiner. Szwajcar triumfował 2 razy.

Najwięcej triumfów w indywidualnych Mistrzostwach Świata w Lotach mają Niemcy (6 razy). Daje to 25% wszystkich zwycięzców. Na drugim miejscu plasują się Austriacy z czterema triumfami, a podium domykają ex aequo Szwajcarzy i Norwegowie. Jeżeli chodzi o konkursy drużynowe to na 6 rozegranych konkursów trzykrotnie triumfowała Norwegia i trzykrotnie Austria. Na podium w poszczególnych latach plasowały się jeszcze drużyny Finlandii, Niemiec i Słowenii. 


You May Also Like

0 komentarze