8:35 PM

Stoch najlepszy w pierwszym konkursie TCS!

Stoch najlepszy w pierwszym konkursie TCS!

To, co się dzisiaj wydarzyło w Oberstdorfie przeszło najśmielsze oczekiwania chyba nas wszystkich. Raczej nikt nie spodziewał się, że ten dzień zakończy się dla Polaków tak wspaniale - Kamil Stoch zwyciężył w konkursie rozpoczynającym 66. Turniej Czterech Skoczni, a trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki! Jest to jego pierwsze podium w karierze! Naszych rodaków rozdzielił Richard Freitag. 

Dzisiejsze zmagania rozgrywały się w trudnych warunkach, ponieważ wiatr bardzo kręcił i przeważnie dął mocno z tyłu. Nie pomagał również padający deszcz. Z tego powodu konkurs przeciągał się, a w jednej z dłuższych przerw przysnęłam, serio. Mimo to po pierwszej serii zawodów na czele klasyfikacji stał Stefan Kraft (132 m). Drugie i trzecie miejsca zajmowali Freitag (128,5 m) i Kubacki (126,5 m). Kamil Stoch (126 m) plasował się na 4. pozycji ex aequo z Andersem Fannemelem (129 m). Siódmy był Stefan Hula (123 m), dziewiąty Piotr Żyła (127,5 m), a dwudziesty Maciej Kot (120 m). Wszyscy Polacy zwyciężyli w swoich parach, dzięki czemu spokojnie awansowali do drugiej serii. 

W finałowej części rywalizacji obserwowaliśmy niesamowite zwroty akcji! Najpierw Stefan Hula w niesprzyjających warunkach osiągnął odległość 120,5 metra, co pozwoliło mu awansować na 5. miejsce, które jest najlepszym rezultatem w jego karierze! Później Kamil Stoch w fantastycznym stylu poszybował na 137. metr i objął prowadzenie. Nie odebrali mu go ani Kubacki (129 m), ani Freitag (127 m), ani Kraft, który skoczył jedynie 119 metrów i ostatecznie spadł na czwarte miejsce. Od dzisiaj go lubię. Maciej Kot awansował o pięć pozycji dzięki osiągniętym 126 metrom i w rezultacie był piętnasty, a Piotr Żyła niestety zaliczył słabą próbę (109,5 m), przez co zakończył konkurs na 25. lokacie. 

Jutro odbędą się kwalifikacje do zawodów w Garmisch-Partenkirchen, do których Kamil przystąpi jako lider Turnieju Czterech Skoczni!

7:43 PM

Zajc i Klinec najlepsi w Słowenii

Zajc i Klinec najlepsi w Słowenii
fot:. berkutschi.com

Dzień przed Bożym Narodzeniem na dużej skoczni w Planicy odbyły się Mistrzostwa Słowenii kobiet i mężczyzn oraz konkurs drużynowy. W stawce Panów najlepszy okazał się 17-letni Timi Zajc, który wyprzedził drugiego Anze Semenica o prawie 12 punktów. Ostatnio wolne miejsce na podium Peter Prevc podzielił z Tilenem Bartolem, tracąc do Zajca 13 punktów. Na piątym miejscu został sklasyfikowany Tomaz Naglic, a szóstkę dopełnił Ziga Jelar. Możecie się zastanawiać gdzie, jest Jernej Damjan, który miał bronił tytułu sprzed roku. Już wam mówię. Jernej po prostu zrezygnował ze startu w tych zawodach. Co z resztą braci Prevców? Domen zajął 9. miejsce, a Cene był dopiero czterdziesty pierwszy. 
Co do Mistrzostw Pań, to na starcie stanęło tylko siedem zawodniczek. Zwyciężyła Ema Klinec przed Ursą Bogataj i Niką Kriznar. 19-letnia Słowenka pokonała dwie koleżanki z dużą przewagą i pewnie triumfowała w konkursie. 
W ten sam dzień odbyły się też zmagania drużynowe. Oczywiście wygrała drużyna SK Triglav 1, która wygrywa te zmagania od kilku lat. W tym roku w jej składzie zobaczyliśmy Zige Jelara, Nejca Dezmana, Petera Prevc i jego brata Domena. Drugie miejsce zajęli skoczkowie z SSK Ljubno w składzie: Matavz Samec, Jan Bombek, Zak Mogel i mistrz kraju, Timi Zajc. Podium dopełniła drużyna SK Triglav z Robertem Kranjcem, Aljazem Vodanem, Nikem Fabijanem oraz Cene Prevcem.

7:23 PM

Freitag wygrywa kwalifikacje w Oberstdorfie!

Freitag wygrywa kwalifikacje w Oberstdorfie!

Wreszcie można powiedzieć to oficjalnie - rozpoczął się 66. Turniej Czterech Skoczni! Trzeba przyznać, że oglądając dzisiejsze kwalifikacje można było odczuć, że nie są to zwyczajne zawody. Warunki niestety nie sprzyjały, często się zmieniały, co skutkowało licznymi przerwami i przeciąganiem się rywalizacji. Zwycięzca mimo to nie był zaskoczeniem. Wspominałam Wam już, że gdy ja piszę relacje z konkursów, to zawsze wygrywa w nich Richard Freitag. Tak było też i dzisiaj! Ostrzegam - jutro i pojutrze też zwycięży Rysiek. Niemiec osiągnął odległość 130,5 metra i o 6 punktów pokonał drugiego Junshiro Kobayashiego (133 metry). Na podium znalazł się też Stefan Kraft (132,5 metra). Czwarty był Karl Geiger, a piąty Johann Andre Forfang, który oddał dzisiaj najdłuższy skok - poszybował aż na 140 metr! 

Najlepiej z Polaków zaprezentował się Dawid Kubacki - dzięki lądowaniu na 130,5 metrze uzyskał szóstą pozycję. Oprócz niego w jutrzejszym konkursie zobaczymy jeszcze czterech naszych rodaków. W pierwszych zawodach tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni zaprezentują się również Stefan Hula (12. miejsce), Piotr Żyła (18. miejsce), Maciej Kot (27. miejsce) i Kamil Stoch (28. miejsce). Kwalifikacji nie przeszedł Jakub Wolny, który zajął tę najbardziej pechową dla skoczka 51. lokatę. Nie martw się Kuba, na pocieszenie Walter Hofer pożyczy Ci swoją nową i niezwykle stylową kurtkę. 

Jak powszechnie wiadomo, TCS rządzi się swoimi prawami. Skoczkowie rywalizują w systemie KO w 25 parach. Z Polakami zmierzą się: Alex Insam (w parze z Kubackim), Vincent Descombes Sevoie (z Hulą), Jonathan Learoyd (z Żyłą), Manuel Fettner (ze Stochem) i Clemens Aigner (z Kotem). Przeciwnikiem triumfatora kwalifikacji będzie Mackenzie Boyd-Clowes. 

Jak myślicie, czy Polacy pokonają swoich rywali? 

4:31 PM

Pamiętne IO - Calgary

Pamiętne IO - Calgary
XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Calgary w dniach od 13. do 28. lutego 1988 roku. Na Olimpiadzie w kanadyjskiej miejscowości brało udział w sumie 1423 sportowców (1100 mężczyzn i 313 kobiet).

 Podobny obraz

Jeśli chodzi o skoki narciarskie to w zawodach startowało 65 skoczków reprezentujących 19 państw.

Najmłodszym zawodnikiem, który ubiegał się o tytuł mistrza olimpijskiego był Heinz Kuttin, czyli obecny trener kadry austriackiej. Miał wtedy 17 lat i 40 dni. Zaś co ciekawe, najstarszym zawodnikiem był Piotr Fijas, który miał 29 lat i 240 dni. Patrząc poprzez pryzmat dzisiejszego wieku zawodników Polak był jeszcze stosunkowo młodym skoczkiem.

Igrzyska w 1988 roku były ostatnimi dla skoczków z Hiszpanii, Jugosławii, NRD i ZSRR.

Ciekawostką jest, że po raz pierwszy w historii skoków narciarskich na Igrzyskach Olimpijskich wystartował zawodnik reprezentujący Wielką Brytanię - Eddie Edwards - zwany Orłem. Po ośmioletniej przerwie do rywalizacji wrócili Szwedzi. Warto również wspomnieć, że były to ostatnie igrzyska w których dominował styl klasyczny w skokach narciarskich. Podczas tej Olimpiady po raz pierwszy rozegrano konkurs drużynowy.

Teraz chciałabym przybliżyć klasyfikację medalową, która została zdominowana przez sportowców z ZSRR - zdobyli oni w sumie 29 krążków. Na drugim miejscu uplasowało się NRD - tylko 4 medale mniej niż zwycięzcy. Na podium znaleźli się też reprezentanci Szwajcarii. I tutaj różnica była już większa, gdyż Szwajcarzy zgromadzili 15 medali.

W skokach narciarskich dominowała reprezentacja Finlandii. Konkurs indywidualny na skoczni normalnej, jak i dużej wygrał Matti Nykänen, a konkurs drużynowy, jak możecie się domyślić - wygrała reprezentacja właśnie Finlandii.


źródło: wikipedia, informacja własna

7:37 PM

Zapowiedź niemieckiej części TCS + składy

Zapowiedź niemieckiej części TCS + składy
fot: netzathleten.de

Wreszcie nadszedł mój ulubiony moment całego Pucharu Świata. Wszyscy skoczkowie zmierzają już do Oberstdorfu, ponieważ wraz z końcem roku rozpocznie się tam 66. Turniej Czterech Skoczni! Wielkie emocje czekają nas już od jutra. Wtedy, w piątek 29. grudnia odbędą się kwalifikacje do inauguracyjnego konkursu we wspomnianym Oberstdorfie, który będzie miał miejsce dzień później - w sobotę 30. grudnia. Od razu po zawodach drużyny przeniosą się do Garmisch-Partenkirchen. W GaPa, w Sylwestra rozegrane zostaną kwalifikacje do noworocznego konkursu. Później rywalizacja przemieści się do Austrii, a dokładniej do Innsbrucka i Bischofshofen. 

W Oberstdorfie zawody zostaną rozegrane na słynnej Schattenbergschanze (HS 137). Rekord tej skoczni wynosi 143,5 metra i należy do Norwega Sigurda Pettersena. Nie został on pobity od 14 lat! Co ciekawe, nie był to najdłuższy skok na tym obiekcie. W 2013 roku aż 148 metrów uzyskała na nim Sarah Hendrickson. Nie było to jednak do końca miłe przeżycie, ponieważ Amerykanka upadła i doznała kontuzji kolana. W ubiegłym roku na Schattenbergschanze zwyciężył Stefan Kraft, drugi był Kamil Stoch, a trzeci Michael Hayboeck. Jak myślicie, kto w tym roku okaże się najlepszy w konkursie rozpoczynającym Turniej Czterech Skoczni?

W Garmisch-Partenkirchen skoczkowie rywalizować będą na Große Olympiaschanze (HS 140). Jej rekordzistą jest Simon Ammann. Szwajcar osiągnął na niej również odległość 143,5 metra. Rok temu w GaPa triumfował Daniel-André Tande. Na podium znaleźli się też Kamil Stoch i Stefan Kraft. Czy w nadchodzących zawodach otwierających Nowy Rok ta trójka również będzie mocna? 


Program zawodów: 

Piątek, 29.12.2017 (Oberstdorf):
14:30 - oficjalny trening (2 serie)
16:30 - kwalifikacje 

Sobota, 30.12.2017 (Oberstdorf): 
15:00 - seria próbna
16:30 - pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 31.12.2017 (Garmisch-Partenkirchen):
11:45 - oficjalny trening (2 serie) 
14:00 - kwalifikacje 

Poniedziałek, 01.01.2018 (Garmisch-Partenkirchen):
12:30 - seria próbna 
14:00 - pierwsza seria konkursowa 


Składy poszczególnych reprezentacji:

Polska:
 • Kamil Stoch
 • Maciej Kot
 • Piotr Żyła 
 • Dawid Kubacki
 • Stefan Hula 
 • Jakub Wolny 

Niemcy:
 • Richard Freitag
 • Andreas Wellinger
 • Markus Eisenbichler
 • Karl Geiger
 • Stephan Leyhe 
 • Pius Paschke
 • Constantin Schmid
 • David Siegel 
 • Moritz Baer
 • Martin Hamann 
 • Felix Hoffmann 
 • Andreas Wank 
 • Tim Fuchs

Austria:
 • Stefan Kraft
 • Manuel Fettner 
 • Clemens Aigner 
 • Daniel Huber 
 • Michael Hayboeck
 • Gregor Schlierenzauer 

Norwegia:
 • Daniel-Andre Tande 
 • Anders Fannemel
 • Robert Johansson
 • Johann Andre Forfang
 • Andreas Stjernen
 • Halvor Egner Granerud

Słowenia: 
 • Jernej Damjan 
 • Anze Semenic 
 • Peter Prevc 
 • Timi Zajc 
 • Tilen Bartol 
 • Jurij Tepes (tylko w Oberstdorfie)
 • Domen Prevc (tylko w GaPa)
 • Ziga Jelar 

Finlandia: 
 • Antti Aalto 
 • Eetu Nousiainen 
 • Jarkko Maeaettae

Japonia:

 • Junshiro Kobayashi 
 • Ryoyu Kobayashi 
 • Noriaki Kasai
 • Taku Takeuchi
 • Kento Sakuyama 

Szwajcaria:

 • Simon Ammann
 • Gregor Deschwanden 
 • Killian Peier 

Czechy: 
 • Roman Koudelka 
 • Vojtech Stursa 
 • Cestmir Kozisek 
 • Viktor Polasek

Rosja: 
 • Dmitrij Wasiliew
 • Michaił Nazarow 
 • Denis Korniłow
 • Jewgienij Klimow

Włochy: 
 • Alex Insam 
 • Sebastian Colloredo
 • Davide Bresadola

Francja: 
 • Jonathan Learoyd 
 • Vincent Descombes Sevoie 

Kazachstan: 
 • Sabirżan Muminow 

Estonia: 
 • Artti Aigro 

Kanada: 
 • Mackenzie Boyd-Clowes

Bułgaria:
 • Władimir Zografski

Turcja: 
 • Fatih Arda Ipcioglu

10:51 PM

Garść informacji o Turnieju Czterech Skoczni

Garść informacji o Turnieju Czterech Skoczni

Wielkimi krokami zbliża się jedna z ważniejszych imprez tego sezonu. Nim jednak poznamy dokładne składy ekip i zaczniemy typować faworytów, czas na małą lekcję historii i matematyki. Nie będzie jednak tak jak w szkole czy na uczelni, bo skupimy się na znacznie przyjemniejszych rzeczach.

Turniej Czterech Skoczni rozgrywany jest nieprzerwanie od 1953 roku. Pierwszym jego zwycięzcą był Austriak Josef Bradl. Od sezonu 1979/80 zalicza się go do klasyfikacji Pucharu Świata. Słynny system KO pojawił się natomiast pierwszy raz w połowie lat 90. Jak dotąd tylko dwóch Polaków wygrało tą prestiżową imprezę. Pierwszym był Adam Małysz w sezonie 2000/2001, a drugim Kamil Stoch zaledwie rok temu.

O zwycięstwie w turnieju i uniesieniu Złotego Orła marzy wielu. Nie każdy jednak jest w stanie spełnić to marzenie (na przykład Simon Ammann). O ile jednak samo zwycięstwo w TCS jest jak najbardziej osiągalne, o tyle wygranie wszystkich 4 konkursów turnieju to prawdziwa sztuka. Jak dotąd udała się ona jednemu zawodnikowi. W sezonie 2001/2002 Złotego Orła zdobył Sven Hannawald. Niemiec jest jedynym skoczkiem, który zdołał zwyciężyć we wszystkich 4 konkursach. W opozycji do niego stoi ośmiu zawodników, którzy zwyciężyli w klasyfikacji generalnej nie wygrywając ani jednego konkursu. Ostatni takim skoczkiem był Janne Ahonen.

Fin na swoim koncie ma także najwięcej zwycięstw w turnieju. Udało mu się tego dokonać aż 5 razy. Jest też rekordzistą w ilości miejsc na podium TCS (10 razy) i w pojedynczych konkursach (aż 29 razy). Bjorn Wirkola może natomiast się pochwalić rekordem wygranych turniejów z rzędu. Udało mu się to aż 3 razy.

Jak dotąd triumfem w Turnieju Czterech Skoczni może się pochwalić 64 skoczków. Połowa z tego grona to skoczkowie z Austrii i Niemiec (po 16 zwycięstw). Zaledwie jednym zwycięstwem mniej mogą się pochwalić Finowie. Można zatem założyć, że skoczkowie tych 3 nacji mają największe szanse na zwycięstwo w TCS. Swoim zwycięzcą może się jednak pochwalić prawie każda licząca się w skokach reprezentacja.

Najmłodszy zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni - Toni Nieminen wygrywał Złotego Orła mając trochę ponad 16 lat. Najstarszy miał natomiast 35 lat i był to pierwszy zwycięzca TCS Josef Bradl, Średni wiek zwycięzcy turnieju to trochę ponad 24 lata zatem gdyby brać pod uwagę tylko statystykę to zwycięzcy powinniśmy szukać w rocznikach 1992-1994. Jak jednak będzie naprawdę, tego dowiemy się 6. stycznia.


8:19 PM

Learoyd najlepszy w Engelbergu

Learoyd najlepszy w Engelbergu

Dzisiaj rozpoczęły się zmagania skoczków w Engelbergu w ramach Pucharu Kontynentalnego. Są one swego rodzaju ostatnią próbą przed nadchodzącym Turniejem Czterech Skoczni. W dzisiejszym konkursie, dzięki skokom na 135,5 i 128. metr zwyciężył 17-letni Francuz Jonathan Learoyd. Jest to dla niego pierwszy triumf w zawodach tej rangi. Drugie miejsce zajął nasz czeski ulubieniec Viktor Polasek (133 i 128,5 metra). Na najniższym stopniu podium uplasował się Szwajcar Killian Peier (131 i 129,5 metra). 

Czwarty był Norweg Marius Lundvik. Pierwotnie lokatę tę zajmował Austriak Markus Schiffner, ale ostatecznie został on zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon, przez co spadł na 30. pozycję. Najlepiej z Polaków, ku zaskoczeniu wszystkich, zaprezentował się Tomasz Pilch, który ukończył konkurs na piątym miejscu. Punktował również przyszły tata - Aleksander Zniszczoł (18. lokata). Do drugiej serii nie zakwalifikowali się natomiast Przemysław Kantyka (31. lokata), Klemens Murańka (36. lokata) i Paweł Wąsek (37. lokata). 

Jutro odbędą się drugie, a zarazem ostatnie zawody w Engelbergu. Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego jest Tomek Pilch. Co więcej, pozostanie nim niezależnie od wyników jutrzejszego konkursu. 

6:43 PM

Sensacyjne zwycięstwo Huli!

Sensacyjne zwycięstwo Huli!

Aby tradycji stało się zadość, jak co roku w drugi dzień świąt, odbyły się Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich mężczyzn (start kobiet będziemy mogli oglądać 25 lutego 2018 w Zakopanem). W tym roku rozegrano je na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Na liście startowej zmagań, znalazło się 35 skoczków, w tym aż jeden(!) gość zza granicy - czeski junior, Damian Lasota. Ze względu na tak małą ilość uczestników, zamiast kwalifikacji postawiono na serię próbną. Nie było się oczywiście bez dyskwalifikacji. Tym razem w gronie zaszczyconych znaleźli się: Jan Ziobro, Wojciech Marusarz, Wiktor Węgrzynkiewicz i Marcin Małyjurek. 
Cały konkurs odbył się pod znakiem problemów z wiatrem. Jednak na szczęście jednych, a nieszczęście drugich - tym razem nie było przeliczników. Co do warunków, liczył się jedynie łut szczęścia. 
Jak zawsze, nie mogło się obyć bez zaskoczeń. Poza kadrą A, dla której zawody te stanowiły formalność (o czym świadczy czołowa szóstka), wielką nadzieją okazał się być Damian Skupień. Mimo tego, że 85m odległość z pierwszej serii wydawałaby się niezbyt zadowalająca, 18-letni kadrowicz w drugiej wyskoczył aż 123 metry! Więc w konkursie na długość skoku z drugiej serii, odnotowałby 3 miejsce. Na swoje pięć minut zasłużył też kolejny nowy nabytek kadry C, Karol Niemczyk, który uzyskał długości 105,5m oraz 111,5m. Myślę, że warto oczekiwać na kolejne sukcesy młodych talentów!
Dzisiejsze podium z jednej strony nie stanowi nic dziwnego, bo znalazły się tam czołowe gwiazdy naszej drużyny, jednak pierwsze miejsce stało się istnym "przebudzeniem mocy" Stefana Huli. Chyba nikt się nie spodziewał, że wywalczy on główny tytuł. Miejmy więc nadzieję, że z równie dobrej strony pokaże się na Turnieju Czterech Skoczni, który rozpoczyna się już za trzy dni!


3:05 PM

Kilka słów o sobie... Sigurd Søberg

Kilka słów o sobie... Sigurd Søberg
Tym razem wywiadu udzielił nam bardzo sympatyczny, młody skoczek z Norwegii, który swoje starty w FIS Cupie rozpoczął w 2011 roku w Notodden. Kilka razy mogliśmy go obserwować w zawodach z serii Pucharu Kontynentalnego, gdzie w Ga-Pa stanął na trzecim stopniu podium. Na kilka pytań odpowiedział nam Sigurd Søberg.

fot. www.sigurdsoeberg.com

Tysia: Jak zaczęła się Twoja przygoda ze skokami?
Sigurd: Mój ojciec był skoczkiem narciarskim.

T: Jakie masz cele na najbliższy sezon?
S: Mieć bardziej stabilną formę.

T: Która skocznia jest Twoją ulubioną i dlaczego?
S: Iron Mountain! Ta skocznia jest wyjątkowa. Można tam spotkać dużo widzów oraz nerwowych skoczków.

T: Jakie masz najlepsze wspomnienie związane ze skokami?
S: Mój pierwszy lot w życiu. Uzyskałem wtedy odległość 236 m. To było naprawdę niesamowite przeżycie!

T: Kto jest Twoim najlepszym kolegą z drużyny?
S: Moim najlepszym kolegą z drużyny jest Tom Hilde.

T: Co czujesz, gdy siedzisz na belce startowej?
S: Nic nie czuję, jestem bardzo skupiony.

T: Co sądzisz na temat polskich kibiców oraz zawodów organizowanych w Polsce?
S: Polscy fani są cudowni! Tworzą oni naprawdę duży hałas. To niesamowite!

T: Co lubisz robić, gdy sezon zimowy się skończy?
S: Lubię jeździć na snowboardzie, imprezować i odpoczywać.

Dziękujemy za poświęcony czas i życzymy powodzenia w następnych zawodach!

10:39 AM

Jak wyglądają święta u skoczków?

Dziś wigilia, my jednak nie zwalniamy tempa i w to już praktycznie świąteczne przedpołudnie przychodzę do Was z kolejnym, bardzo tematycznym artykułem! Wszyscy wiemy jak wyglądają święta w typowej, polskiej rodzinie. Teraz pytanie: a jak wyglądają te szczególne dni u sportowców w innych krajach? Tak samo, czy może mają oni inne,ciekawe tradycje? Odpowiedzi na ten problem przygotowały nasze redaktorki!


Austriacki skoczek narciarski Elias Tollinger twierdzi, że nie różnią się one zbytnio od świąt w innych krajach. Choć faktycznie są one bardzo podobne, to jednak znalazło się kilka detali które odróżniają je od naszej gwiazdki. Zawodnik opowiada, że w ciągu dnia z rodziną jeździ na nartach lub sankach jak oni znajdują na to czas, a następnie wieczorem wszyscy razem siadają do stołu aby obdarować się prezentami. Zapytany o to samo, inny skoczek z danego kraju odpowiada tak samo jak Elias dodając jeszcze ubieranie choinki i chodzenie na pasterkę. No cóż,to chyba skądś znamy prawda? 

Teraz przenosimy się do sąsiadów Austrii, przed wami ciekawe informacje na temat Bożego Narodzenia w Słowenii. Tutaj przyznam, że święta przypominają mi typowo amerykańskie! Według pytanego Pograjca rano w dzień wigilii nie dzieje się nic ciekawego, tradycyjnie ubierają choinkę, następnie wieczorem cała rodzina razem z przyjaciółmi spotyka się i zasiadają oni do uroczystej kolacji. Później o godzinie 20, niektórzy idą do kościoła. Po tym w spokoju można wypić herbatę. Za to w poranek Bożego Narodzenia otwierają swoje wyczekiwane prezenty, następnie wszyscy odwiedzają swoich krewnych, by wspólnie biesiadować!

Ostatnim przystankiem w dzisiejszym artykule będzie mroźna Norwegia. Sigurd jest przekonany, że ich święta są identyczne jak w innych krajach, ja natomiast uważam troszkę inaczej. Sam zainteresowany opowiada, że dzień przed wigilią do domu zjeżdżają się wszyscy jego mieszkańcy i razem jedzą, piją oraz grają w gry. Następnego dnia zaś zapraszają całą rodzinę na dużą kolację, gdzie spożywają żeberka też chcę, a później jest czas na prezenty i kawę. W Boże Narodzenie natomiast całą rodziną odbywają obiad u jego dziadków. Zapytany o to samo Sondre Ringen opisuje swoje święta nieco inaczej. Najczęściej spędza te magiczne dni u rodziny od strony jego mamy. W wigilię razem z krewnymi biega na nartach, a na stole zawsze posiadają boczek wieprzowy chyba przeniosę się do Norwegii. Ostatnim norweskim skoczkiem, który wypowiedział się na ten temat jest Joacim Bjoereng. On natomiast podczas Bożego Narodzenia ogląda świąteczne filmy i przedstawienia, z wyjątkiem wigilii, podczas której zbiera się u niego cała rodzina. Razem zasiadają do kolacji oraz deseru, by potem odpakować prezenty przy kawie i ciasteczkach. 

Podsumowując w każdym kraju Boże Narodzenie odbywa się nieco inaczej. Jednak na przykładzie Norwegii możemy zaobserwować, że jeden pytany skoczek obchodzi święta nieco inaczej niż drugi. Świąteczne tradycje zawsze będą się różnić, ale najważniejsze by nie zatraciły one swoich prawdziwych wartości.


Materiały zgromadziły:
Natalia
Agnieszka
Tysia


Copyright © 2016 Skoki okiem Kobiet , Blogger