6:17 PM

Norweski festiwal rekordów i zwycięstwo Niemca

Norweski festiwal rekordów i zwycięstwo Niemca

Za nami pierwszy konkurs Pucharu Świata w Niżnym Tagile. Rosja okazała się szczęśliwa przede wszystkim dla dwóch nacji na literkę N: Niemców i Norwegów. Zwycięstwo padło łupem Richarda Freitaga, który atakował z ósmej pozycji po pierwszej serii. Niemiec w swoim finałowym skoku uzyskał 137 metrów. Aż 141 metrów w pierwszej serii uzyskał zdobywca drugiego miejsca Daniel Andre Tande. Odległość przez chwilę była nawet rekordem skoczni. Norweg w finałowej próbie uzyskał jednak 134 m i przegrał z Niemcem różnicą 0,6 punktu. Na podium znalazł się jeszcze kolejny reprezentant kraju Wikingów, Johann Andre Forfang. Skoczek atakował z 13. pozycji, dzięki uzyskaniu nowego rekordu skoczni w drugiej serii - 141,5 m - przesunął się jednak aż na 3. miejsce.

Tuż za podium znaleźli się ex aequo dwaj ulubieńcy damskiej części publiki: Andreas Wellinger i Stefan Kraft. Czołową szóstkę dopełnił natomiast lider po pierwszej serii Karl Geiger. Polacy nie zachwycili. Ich skoki można porównać do sytuacji, gdy kupuje się bilety na skoki i zamiast wymarzonego sektora trzeba wybrać inny, bo tamten został wyprzedany. Niby wszystko okej, ale jednak czegoś brakuje. Najwyżej sklasyfikowany z biało-czerwonych był Piotr Żyła, który zajął 10. miejsce. Pozycję niżej uplasował się Dawid Kubacki. Kamil Stoch był piętnasty, Maciej Kot dwudziesty, Stefan Hula 27., a Jakub Wolny zajął 30. miejsce.

Jutro w Niżnym Tagile czekają nas kwalifikacje i kolejny konkurs indywidualny. Kogo tym razem wykosi wiatr? Czy Norwegowie znowu będą bić rekordy? Kiedy do walki o czołowe lokaty włączą się Polacy? Pytania tego typu można zadawać bez końca. Więcej dowiemy się już za kilkanaście godzin.


5:44 PM

Dominacja Niemców w kwalifikacjach

Dominacja Niemców w kwalifikacjach

Czy tylko nam tak szybko mijają dni tygodnia między skokami? Dopiero co byliśmy w Ruce, a dzisiaj już zaczęliśmy kolejny weekend zmagań. Tym razem jesteśmy w Niżnym Tagile. Co ciekawe bez lidera Pucharu Świata, Junshiro Kobayashiego. Reprezentacja Japonii do Rosji przysłała całkowicie zmieniony skład, niż oglądaliśmy w Kuusamo. Zostańmy jednak przy kwalifikacjach w rosyjskim mieście. Przebiegały one dzisiaj w równych warunkach. Oczywiście zdarzały się wyjątki, dla których wiatr był bardziej lub mniej sprawiedliwy no, ale cóż mamy zrobić. Najlepszy w dniu dzisiejszych okazał się Markus Eisenbichler, który skokiem na odległość 133,5 metra wyprzedził Johanna Andre Forfanga i swojego rodaka Piusa Paschke. Ogólnie rzecz biorąc, nasi zachodni sąsiedzi spisywali się dzisiaj naprawdę dobrze. Świadczy o tym fakt, że mamy sześciu zawodników tego kraju w czołowej dwunastce. Jedynym z Niemców, który nie osiągnął upragnionego Q przy swoim nazwisku, był David Siegel. Zmagania przebiegły dzisiaj bez udziału Seppa Gratzera i jego sypiących się dyskwalifikacji. Najlepszym z Polaków był Kamil Stoch, który zajął 5. miejsce, a kolejnym biało-czerwonym, który zajął dobrą lokatę, był Dawid Kubacki. Uplasował się na 7. miejscu. Reszta naszych chłopaków wypadła trochę gorzej, ale liczymy na poprawę w konkursie. Na spokojnie i bez większych sensacji przeżyliśmy pierwszy dzień w Niżnym Tagile. Jutro czeka nas konkurs indywidualny, a w niedziele drugi poprzedzony kwalifikacjami. Życzymy miłych wrażeń! 

8:59 PM

Podsumowanie miesiąca czyli co ciekawego wydarzyło się listopadzie

Za sobą pozostawiamy już listopad, miesiąc w którym wydarzyło się wiele, w końcu były to ostatnie  dwa tygodnie przed rozpoczęciem Pucharu Świata, ale też mogliśmy obejrzeć inaugurację i następne zawody z cyklu, przez co działo się naprawdę wiele! Przygotowałam dla was cały miesiąc w skrócie.


1. Kontuzje, powroty i upadki.
W listopadzie do treningów powrócił Gregor Schlierenzauer, trenował w Austrii i Norwegii, co daje perspektywę na to, że już wkrótce zobaczymy go podczas zawodów Pucharu Świata. Na inauguracji w Wiśle, po kontuzji wrócił m.in. David Siegel, Manuel Poppinger czy Robert Kranjec.
Teraz zaś przejdę do znacznie smutniejszych informacji. W listopadzie Norweski Związek Narciarski ogłosił, że kolejnej kontuzji kolana doznał Kenneth Gangnes. Norweg zerwał więzadła krzyżowe po raz czwarty i niedawno przechodził operację. Podczas konkursu w Wiśle mogliśmy za to obejrzeć festiwal upadków. Z twardym zeskokiem skoczni spotkał się Vojtech Stursa, Denis Korniłow oraz Daiki Ito. Na szczęście tego pierwszego możemy już oglądać w Pucharze Świata. Ostatnio dotarła do nas kolejna smutna informacja, podczas treningów w Ramsau upadł Thomas Diethart, który aktualnie znajduje się w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

2. Pożegnaliśmy kilku skoczków w zmaganiach Pucharu Świata.
Chociaż o zakończeniach kariery słyszy się głównie zaraz po finale sezonu to jednak i kilka takich rzeczy zdarzyło się w listopadzie. W Wiśle uroczyście pożegnaliśmy byłego reprezentanta Czech-Jakuba Jandę, który postanowił oddać się polityce. Do naszego południowego sąsiada dołączyło ostatnio również dwóch Kazachów - Radik Żaparow oraz Ilja Kratow. 

3. Dominacja Norwegów już na początku sezonu.
Sezon jeszcze na dobre się nie rozkręcił, a my już możemy oglądać naprawdę wysoki poziom w zmaganiach Pucharu Świata. Już podczas inauguracji mogliśmy zaobserwować, że świetnie w sezon weszli Norwedzy, Polacy oraz Austriacy. Jednak podczas Ruki mogliśmy oglądać zdecydowaną dominację Norwegii, która zmiażdżyła przeciwników, pierwsze miejsce było ich i to jest pewne. 

4. Nowe przepisy = znowu dyskwalifikacje.
Wraz z wejściem nowych przepisów możemy ponownie obserwować wiele dyskwalifikacji. Już w Wiśle było ich naprawdę sporo, jednak nikt nie zwracał na to tak dużej uwagi dopóki nie dotknęła ona Piotrka Żyły. Ta sprawa nadal pozostawia wiele pytań, na które nikt nie zna odpowiedzi, no ale cóż, słowo się rzekło i tyle. Na szczęście z konkursu na konkurs ilość dyskwalifikacji spada. 

5. Koniec remontu, Wielka Krokiew z homologacją.
Oficjalnie zakończył się remont skoczni w Zakopanem, dzięki czemu mamy już 100% pewności, że Puchar Świata nie jest zagrożony. Niedawno obiekt odwiedził delegat z FISu i oficjalnie przyznał homologację do 2022 roku, dzięki czemu Zakopane może organizować Puchar Świata jak i Letnie Grand Prix.

9:00 PM

Who wore it better - kibicowanie

Każdy z nas ma sport, który lubi, oglądać nie licząc skoków oczywiście. Skoczkowie też mają takie sporty. Najczęściej kibicują oni drużynom piłkarskim, ale zdarzają się też fani innych dyscyplin, chociażby motorów, samochodów czy kolarstwa. Przygotowałyśmy dla was zestawienie takich zawodników. 

Piłka nożna

FC Bayern Monachium

Severin Freund
Post udostępniony przez Severin Freund (@severinfreund)

Andreas Wellinger
Post udostępniony przez Andreas Wellinger (@andreaswellinger)

Post udostępniony przez Andreas Wellinger (@andreaswellinger)

Andreas Wellinger i Andreas Wank
Post udostępniony przez Andreas Wellinger (@andreaswellinger)

Stefan Kraft
Post udostępniony przez kraftstefan (@kraftstefan)

Michael Hayboeck

FC Barcelona

Stefan Hula i Krzysztof Miętus
Post udostępniony przez Stefan Hula (@stefek.hula)

Michael Hayboeck
Post udostępniony przez hayböckmichael (@hayboeckmichael)

Liverpool F.C.

Kamil Stoch i Daniel Andre Tande
Post udostępniony przez Kamil Stoch (@kamilstochofficial)

Kenneth Gangnes
Post udostępniony przez Kenneth Gangnes (@kennethgangnes)

Tottenham Hotspur F.C.

Michael Hayboeck
Post udostępniony przez hayböckmichael (@hayboeckmichael)

Real Madryt

Frantisek Holik

Manchester United

Joakim Aune

Red Bull Salzburg

Stefan Kraft
Post udostępniony przez kraftstefan (@kraftstefan)

Atletico Madryt

Peter Prevc
Post udostępniony przez Peter Prevc (@pprevc)

NK Maribor

Peter Prevc
Post udostępniony przez Peter Prevc (@pprevc)

Slavia Praga

Roman Koudelka
Post udostępniony przez Koudelka Roman (@koudelkaroman)

RB Leipzig

Martin Hamann

Reprezentacja Niemiec

Andreas Wellinger i Martin Hamann
Post udostępniony przez Andreas Wellinger (@andreaswellinger)

Post udostępniony przez Martin Hamann (@flyingflatlandbull)

Reprezentacja Austrii

Michael Hayboeck, Stefan Kraft i Gregor Schlierenzauer
Post udostępniony przez hayböckmichael (@hayboeckmichael)


Wyścigi samochodowe

Andreas Wellinger
Post udostępniony przez Andreas Wellinger (@andreaswellinger)


Post udostępniony przez Andreas Wellinger (@andreaswellinger)

Jurij Tepes
Post udostępniony przez Jurij Tepes (@tepesjurij)

Jernej Damjan


Post udostępniony przez Jernej Damjan (@jernejdamjan)

Piotr Żyła i Maciej Kot

Piłka ręczna

Joakim Aune

Kolarstwo

Andraz Pograjc
Post udostępniony przez Andraž Pograjc (@andrazpograjc)

Piotr Żyła
Post udostępniony przez Piotr Żyła (@piotr_zyla_official)

Stefan Hula
Post udostępniony przez Stefan Hula (@stefek.hula)

Formuła 1

Jakub Wolny, Stefan Hula, Krzysztof Miętus

Gregor Schlierenzauer
Post udostępniony przez GREGOR SCHLIERENZAUER (@gregorschlierenzauer)

Markus Schiffner
Post udostępniony przez MARKUS SCHIFFNER (@markus_schiffner)

Mika Schwann i Viktor Polasek

Motocross

Jan Ziobro
Post udostępniony przez Jan Ziobro (@ziobroj)

Hokej

Andreas Wellinger
Post udostępniony przez Andreas Wellinger (@andreaswellinger)

9:34 PM

Echa skoków - Ruka

Długo czekaliśmy na rozpoczęcie sezonu, ale jak już się zaczął, to leci jak szalony. Normalnie tak, jak skoczkowie na skoczni w Ruce. Zawodnicy, jak zwykle po konkursach, uraczyli nas kilkudziesięcioma fotkami z tej mroźnej krainy.


Clemens Aigner
Tym jakże sympatycznym uśmiechem zaczynamy nasze zestawienie. Mimo że Clemens nie jest zadowolony ze swoich skoków to i tak na jego buzi widnieje szeroki uśmiech. Podoba nam się takie nastawienie do życia! 

Peter Prevc
Peter pokazuje tym zdjęciem typowy #teamspirit, ale czy w rzeczywistości naprawdę jest tak kolorowo?

Jernej Damjan
W kategorii na najlepsze zdjęcie tygodnia wygrywa.... Jernej Damjan! Słoweńcy wyglądają tutaj jak po zdobyciu Kryształowej Kuli przez Petera, to jest chyba najlepszy dowód na to, że niespodziewany sukces cieszy najbardziej.

Piotr Żyła, Markus Eisenbichler i Dawid Kubacki
Jako że zbliżają się Mikołajki, to kilku skoczków będąc w Finlandii pomyślało o tym, żeby spotkać się ze Świętym Mikołajem i poprosić o wymarzone prezenty.

Post udostępniony przez Markus Eisenbichler (@markuseisenbichler)


David Siegel i Peter Prevc
Finlandia przyzwyczaiła nas to bardzo niskich temperatur. U jednych taka temperatura wywołuje zdziwienie, a u innych rumieńce na twarzy. 

Post udostępniony przez Peter Prevc (@pprevc)

Daniel Andre Tande,  Markus Eisenbichler i Junshiro Kobayashi
Konkurs drużynowy w Kuusamo był bardzo zacięty i mimo, że Norwegia wygrała z dużą przewagą i odzyskała prowadzenie w Pucharze Narodów, to za ich plecami było istne pole bitwy o dwa pozostałe miejsca na podium. W ostatecznym rozrachunku na drugim miejscu uplasowali się Niemcy, ale radość Japończyków jest w stu procentach uzasadniona. 

Post udostępniony przez Markus Eisenbichler (@markuseisenbichler)


Dawid Kubacki
Na tym zdjęciu widzimy dwóch Polskich skoczków narciarskich. Może i bez nart, ale dalej latających.
Post udostępniony przez Dawid Kubacki (@dawid.kubacki.official)

Stefan Kraft
Pobicie rekordu skoczni zawsze cieszy. Nawet takiego Stefana Krafta, który tych rekordów ma już kilka w kolekcji. 

Stephan Leyhe
Uśmiechnięty Leyhe to podstawa dobrych "Ech". Tym razem zdjęcie z gratulacjami dla całej drużyny.

Andreas Wellinger i Johann Andre Forfang
Jeśli chodzi o tych dwóch panów, to w Ruce spisali się znakomicie. Ciekawe jak to będzie wyglądać w dalszej części sezonu.
Post udostępniony przez Andreas Wellinger (@andreaswellinger)

Post udostępniony przez Johann Forfang (@johannforfang)

Manuel Fettner i Anders Fannemel
Ostatnio w skocznym świecie uaktywnił się ranking "najbardziej pomysłowa prezentacja drużyny". W Wiśle bezapelacyjnie wygrali Austriacy, ale kto wygrał w Ruce? Oceńcie sami! 
P.S. Austriacy udawali rowerek, a Norwedzy bawili się w pandy zamieszczone na Instagramie przez Fannemela.

Post udostępniony przez Anders Fannemel (@andersfannemel)

Copyright © 2016 Skoki okiem Kobiet , Blogger