1:06 PM

Bio numeru 25. z klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Bio numeru 25. z klasyfikacji generalnej Pucharu Świata
Wakacje się zaczęły, a ja mam dla Was kolejnego zawodnika z serii "Bio numeru...". Dzisiaj bierzemy pod lupę Czecha, który w tym sezonie nie zachwycił. Nie tylko my, ale pewnie on sam miał inne plany na ten sezon. No cóż, teraz trzeba zresetować głowę i przygotować się do kolejnego. Przed państwem, Roman Koudelka.

Roman Koudelka Data i miejsce urodzenia, klub.
Roman urodził się 9 lipca 1989 roku w mieście Turnovie, położonym w Czechach. Obecnie skacze jako reprezentant klubu LSK Lomnice nad Popelkou.

Początki kariery, debiut oraz pierwsze punkty w Pucharze Świata.
Swoje pierwsze skoki jako reprezentant Czech, Roman oddawał w Pucharze Kontynentalnym, ale tam mu zdecydowanie nie szło. Jego debiut w Pucharze Świata miał miejsce podczas inauguracji sezonu w Kuusamo. Było to 24 listopada 2006 roku. Zajął on wtedy miejsce 31, czyli tuż za pozycjami punktowanymi. Z pierwszych punktów Koudelka mógł cieszyć się dopiero 16 grudnia tego samego roku, gdy na skoczni w Engelbergu wywalczył 30 miejsce. 

Rekord życiowy.
W tym roku padło kilkanaście rekordów na Letalnicy w Planicy. Jednym z nich, jest właśnie rekord życiowy Romana. Wynosi on 229 metrów i został ustanowiony dokładnie 23 marca 2017 roku. 

Największe osiągnięcia, triumfy, miejsca na podium.
Jednym z jego najwcześniejszych i największych sukcesów, jest złoty medal wywalczony podczas Mistrzostw Świata Juniorów odbywających się w Planicy w 2007 roku. Oprócz kilku wygranych w Pucharze Świata i LGP, Koudi nie ma większych osiągnięć. 

Ciekawostki.
23 listopada 2014r., na rozpoczęciu sezonu w Klingenthal, zwyciężył po raz pierwszy w karierze w zawodach Pucharu Świata.
8 grudnia 2011r., podczas treningu przed konkursem Pucharu Świata w Harrachovie, przez pęknięte wiązania, nie ustał skoku i doznał potłuczenia kręgosłupa szyjnego oraz wstrząśnienia mózgu.

4:05 PM

Związki skoczków - Norwegia

W ten jakże słoneczny dzień prezentujemy wam kolejną część naszej serii, a mianowicie związki Norwegów. Warto się z nią zapoznać choćby po to, by wiedzieć, że oprócz Celiny i Anji istnieją też inne partnerki reprezentantów tej narodowości, ale na szczęście dla nas nie mają one aż takiego parcia na szkło. Jeśli jesteście ciekawe, zapraszamy do przeczytania artykułu!

Daniel-André Tande i Anja Søberg
Post udostępniony przez Daniel-André Tande (@daniel_a24)

Andreas Stjernen i Elisabeth Sundnes
Post udostępniony przez Andreas Stjernen (@astjernen)

Johann André Forfang i Celina Robertsen
Post udostępniony przez Johann Forfang (@johannforfang)

 Joacim Ødegård Bjøreng i Vibeke Linn
Post udostępniony przez • Joacim Ødegård Bjøreng 🇳🇴 (@joacimbjoreng)

Fredrik Bjerkeengen i Jeanette Krogsund 
Post udostępniony przez Jeanette Krogsund (@jeanettekrogsund)

Jonas-Sloth Sandell i Ida Malene Sørli

Post udostępniony przez JONAS SLOTH SANDELL (@josand)


Andreas Granerud Buskum i Charlotte J. Slaettvik
Post udostępniony przez Andreas Buskum (@andreasbuskum)


Sondre Ringen i Madelen Andreassen
Post udostępniony przez Sondre Ringen (@sondreringen)


Marius Lindvik i Emilie Fagerholt (po środku)
Post udostępniony przez Marius Lindvik (@mariuslindvik)


Sigurd Soeberg i Ellen Solberg
Post udostępniony przez Sigurd Nymoen Søberg (@sigurtso)

3:02 PM

Kilka słów o sobie...Krzysztof Miętus

Kilka słów o sobie...Krzysztof Miętus
Podczas spotkania z naszymi zawodnikami w Proszowicach, zdołałyśmy przepchnąć się przez tłum fanów i przeprowadzić krótki wywiad z Krzysiem Miętusem, czyli nowym zawodnikiem kadry A polskiej reprezentacji w skokach narciarskich.


Jagoda: Jakie są Twoje cele na najbliższy sezon?
Krzysiek: Jeszcze nie określam... No przede wszystkim chciałbym wrócić do dobrego skakania, i tutaj nie mówię jakie wyniki chciałbym osiągać, tylko po prostu ciężko pracować i poprawić dużo elementów

J: Jaka jest Twoja ulubiona skocznia i dlaczego właśnie ta?
K: Duża skocznia w Zakopanem <śmiech>. Dlatego, że po prostu dużo na niej skakaliśmy, bardzo dobrze ją znamy i też te zawody zawsze jak tam były i ta atmosfera była super, chyba najlepsza, biorąc pod uwagę cały Puchar Świata. No, ale tak jak właśnie mówiłem przedtem, że nie wiemy jaka będzie po przebudowie.

J: Jedno wspomnienie z Twojej kariery, które jest dla Ciebie najlepsze?
K: Ciężko wybrać jakieś jedno wspomnienie, na pewno takich wspomnień jest dużo i mam nadzieję, że jeszcze dużo będzie. Na pewno takie wspomnienie, to są Igrzyska Olimpijskie, bo to jest, jakby nie było, taka impreza, o której marzy każdy, i jeszcze w tym wieku... Znaczy wtedy jak ja dostałem na nie powołanie, miałem chyba 18 lat, nie wiem, nie pamiętam <śmiech>, także to było dla mnie zaskoczenie i takie przeżycie, które będę zawsze pamiętał.

J: Więc od czego zaczęła się Twoja kariera?
K: Zaczęła się tak, że starszy brat i kuzyn skakali, i tak właśnie pojechałem na skocznię, zobaczyć jak to wygląda. Później jeszcze do tego doszła Małyszomania i tak po prostu chciałem spróbować.

J: Kto jest Twoim najlepszym kolegą z całego teamu?
K: Myślę, że cały team <śmiech>, nie ma tutaj co mówić, który jest tym najlepszym. Dogaduję się z każdym bardzo dobrze.

J: Co czujesz, kiedy siadasz na belce startowej?
K: <śmiech> To właśnie było to pytanie, o którym Kamil mówił, że najgorsze. Co czuję... po prostu taką ekscytację i wiadomo, jakieś emocje. Natomiast myślę po prostu co mam zrobić i tyle.

J: Co sądzisz o polskich fanach i wszystkich zawodach w Polsce organizowanych, o atmosferze?
K: No właśnie tak jak mówiłem, o tym Zakopanem, i też tak samo jak na innych skoczniach w Polsce, czy to w Wiśle czy w Szczyrku, ta atmosfera jest najlepsza i tych kibiców jest naprawdę sporo, też to widać chociażby dzisiaj, gdzie ludzi się trochę zeszło. Także myślę, że najlepsi kibice, po prostu <śmiech>

J: Co lubisz robić po zakończeniu sezonu?
K: Teraz akurat nie miałem za dużo czasu na jakieś swoje hobby, ponieważ ledwo skończyliśmy sezon i trzeba było już się przygotowywać. Znaczy, lubię odpocząć od tego wszystkiego. W poprzednich latach próbowałem też coś studiować <śmiech>. Także po prostu odpoczywam.

J: No i ostatnie pytanie... Jak czujesz się z tym, że trafiłeś do kadry A?
K: Przede wszystkim, byłem bardzo zaskoczony. Na początku nie wiedziałem czy to nie żarty, bo akurat tak się złożyło, że dzień, czy parę dni po Prima Aprillis <śmiech>. No a później co... No wiedziałem, że dostałem szansę, i bardzo się z tego cieszę, i będę robił wszystko, aby ją wykorzystać.

J: Okej, dziękujemy i powodzenia!
K: Dzięki <śmiech>

7:29 PM

TOP10 skocznych piosenek według Julii

TOP10 skocznych piosenek według Julii
Hej! Dzisiaj to ja podzielę się z Wami piosenkami, które od swoich pierwszych brzmień kojarzą mi się ze skokami. Jedne z jakimś skocznym wydarzeniem, a inne z jakimś zawodnikiem. Jako, że w skokach biorą udział skoczkowie z różnych krajów, to taka też jest moja playlista. Mieszanka niemieckich, norweskich, słoweńskich, rumuńskich, angielskich, hiszpańskich, ruskich i polskich klimatów. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. 

10. Alvaro Soler - Libre ft. Monika Lewczuk


Piosenka kompletnie znikąd. Znalazła się tu, ponieważ towarzyszyła mi w podróży na skoki do Zakopanego, w tym roku. Był to mój pierwszy wyjazd na skoki, dlatego ta piosenka ma dla mnie bardzo duże znaczenie.
9. Akcent - Kylie


Większości dziewczyn z naszej redakcji, ta piosenka kojarzy się właśnie ze skokami. Chyba każdy z nas chociaż raz ją słyszał. Mnie osobiście kojarzy się z Mistrzostwami Świata w Lahti, bo w tym czasie była u mnie w domu dość często puszczana. 

8. Avseniki - Planica


Byłoby grzechem nie umieścić w tym zestawieniu piosenki, którą słyszą skoczkowie, po przekroczeniu najczęściej 200 metrów. Ta piosenka może się kojarzyć tylko z jednym, z finałowymi zawodami na Letalnicy. Bardzo pocieszna i skoczna piosenka.

7. Nause - Dynamite


Tę piosenkę, na swojej skocznej playliście, zawdzięczam Bjerkizzowi. Czasem warto zobaczyć, czego słuchają skoczkowie na Spotify, bo można znaleźć takie perełki jak ta. Nie byłabym sobą, jakbym zostawiła ją bez żadnego wspomnienia. Ta piosenka, towarzyszyła mi podczas całego cyklu Turnieju Czterech Skoczni i nawet jej słowa, idealnie opisują tegoroczne zmagania. Boom, boom, boom.

6. Pika - Party Maker


Powiedzcie mi, kto nie kojarzy tej piosenki z Klimovem albo innym skoczkiem rosyjskim? Zapoczątkowało ją chyba Zakopane, a potem można było ją usłyszeć na innych skoczniach na całym świecie. Wiadomo, że Polacy mają najlepsze pomysły, a piosenka sama w sobie naprawdę fajna. Przynajmniej da się potańczyć. 

5. Hanzee - The Penetrators 2016


Tak to jest, jak SKAM wejdzie za mocno, a wszystko, co norweskie kojarzy ci się tylko z norweskimi skoczkami. Idealnie pasuje do próbujących podrywać laski w klubie Norwegów. Zakręceni ludzie to też zakręcona piosenka. Zaleca się niesłuchanie jej przy rodzicach!

5. Akcent - Przekorny los


Tam był Akcent z Rumunii, a teraz mamy nasz polski. Nikomu nie trzeba przedstawiać piosenki i samego artysty. Zenek, jak to Zenek, zawsze robi show, nie tylko na polskich skoczniach, ale również na tych w Lahti. Na szczęście, los nie pograł w pokera z Piotrkiem Żyłą podczas Mistrzostw Świata i przywiózł on ze sobą aż dwa medale! Ciekawe, czy pokazał je już Zenkowi...

4. Unge Ferrari - Cruiseskip


Ta piosenka, stała się moją miłością dzięki kolejnemu norweskiemu skoczkowi. Długo się zastanawiałam nad nią, bo mam jeszcze trzy inne, które Anders Fannemel podrzucił mi, jedną po drugiej, ale to właśnie z tym utworem skoki w Sapporo stały się przyjemniejsze. Dobrze, że jest coś takiego jak Spotify.

3. Crowd Supporters feat. Doris - Zakopiański Styl


Jako że zaczęło nam się podium, to o tym nie można było zapomnieć. Piosenka od naszych kochanych prowadzących, Crowd Supporters. Wystarczy się wsłuchać w tekst i zobaczyć na tytuł od razu będziecie wiedzieć, dlaczego wybrałam akurat ten utwór. Super się przy niej bawi, a szczególnie na Wielkiej Krokwi. 

2. Jump Down Deep - Leo Aberer feat. Skijumping Austria


Hit całego tegorocznego sezonu. Wszyscy już na pewno słyszeli "śpiewających" Austriaków. Mogę im podziękować tylko za to, że dopuścili Hayboecka do mikrofonu, bo jego głos mogę słuchać godzinami, a nawet dniami, miesiącami i latami. Piosenka wpada w ucho i po pięćdziesiątym razie, człowiekowi sama zaczyna nóżka chodzić. 

1. Mark Forster - Wir sind groß


Na koniec moja wisienka na torcie. Gdy usłyszałam o pomyśle, żeby stworzyć nasze skoczne playlisty, od razu wiedziałam, że to będzie mój numer 1. Piosenka sama w sumie nie ma nic związanego ze skokami, ale mega kojarzy mi się z LGP 2016 w Wiśle. Nie byłam tam wtedy, ale gdy śledziłam poczynania skoczków, to ona cały czas leciała w tle.

6:43 PM

Kilka słów o sobie... Stefan Huber.

Kilka słów o sobie... Stefan Huber.

Stefan jest młodym zawodnikiem kadry B Austrii. Przeważnie bierze udział w konkursach Pucharu Kontynentalnego, choć w ostatnim sezonie dużo razy widzieliśmy go na zawodach najwyższej rangi. Ma starszego brata, Daniela, lecz o tym... innym razem. Przed Wami - Stefan Huber.Em: Jak zaczęła się Twoja kariera skoczka narciarskiego?
Stefan: Zaczynałem od narciarstwa alpejskiego, dopóki trener skoków nie zaproponował mi spróbowania czegoś nowego.
E: Dlaczego akurat skoki? 
S: Polubiłem to od pierwszego skoku. Nawet na normalnych nartach, zawsze próbowałem skakać wysoko i daleko, więc skoki były jakby stworzone dla mnie. 

E: Która skocznia jest Twoją ulubioną i dlaczego? 
S: Bardzo lubię skocznię w Bischofshofen. Jest inna od reszty skoczni i umiejętności latania są tu bardzo ważne. Jest jakby małą skocznią do lotów. 

E: Kto jest Twoim ulubionym skoczkiem? 
S: Myślę, że Kraft, ponieważ od wielu lat jest moim przyjacielem, więc wolę, by on wygrywał. 

E: Co lubisz robić w wolnym czasie? 
S: Mieszkam niedaleko jeziora, więc naprawdę lubię pójść popływać. Lubię również grać w piłkę nożną i siatkówkę. 

E: Kto jest Twoim najlepszym przyjacielem z kadry? 
S: Ciężko jest wybrać najlepszego przyjaciela, ponieważ lubię ich wszystkich. Jednak przez większość czasu dzielę pokój z moim bratem.  

E: Co czujesz, kiedy siadasz na belce? 
S: Jestem wtedy bardzo skoncentrowany. By oddać dobry skok, muszę skupić się na tym, co mam zrobić.

E: Pamiętasz swoje pierwsze próby?
S: To było blisko 15 lat temu, więc nie pamiętam tego idealnie, ale są oczywiście skoki, które pamiętam bardzo dobrze, szczególnie te dalekie lub te, w których robiłem duży postęp.


E: Które wspomnienie, związane ze skokami, jest dla Ciebie najważniejsze?
S: Myślę, że konkurs lotów w Planicy. Wyskakałem mój życiowy rekord i kibice byli fantastyczni. To jest naprawdę niesamowity weekend dla każdego skoczka.


E: Co sądzisz o kibicach i zawodach w Polsce? S: Bardzo lubię skakać w Polsce, ze względu na kibiców. Mam nadzieję, że tej zimy będę mógł wystartować tu w Pucharze Świata. No i chciałbym mieć takich fanów w Austrii. E: Jakie masz cele na kolejny sezon? S: W sezonie, w którym odbędzie się Olimpiada i Mistrzostwa Świata w lotach, oczywiście moim największym celem jest wzięcie w nich udziału. E: Dziękujemy za odpowiedzi! S: Ja też dziękuję.
Copyright © 2016 Skoki okiem Kobiet , Blogger