Obsługiwane przez usługę Blogger.

Zapomniane skocznie - Chikubetu Tankou

by - 6:54 PM

 
Sezon zimowy w pełni, a my kontynuujemy naszą podróż po zapomnianych skoczniach świata. Zostajemy na Dalekim Wschodzie, ale przenosimy się do Japonii, która większości prawdopodobnie kojarzy się z nocnymi konkursami w Sapporo. Istnieje (bądź istniało) tam też wiele innych obiektów oprócz Okurayamy, a jednym z nich jest właśnie Chikubetu Tankou. Oto jego historia.
 
Region Haboro, w którym znajduje się wspomniana skocznia położony jest w północnej części wyspy Hokkaido. Jego rozwój nastąpił, gdy powstało w nim wiele kopalń węgla kamiennego, tzw. "tankou", w latach 1950-1970. W Chikubetu istniała wtedy największa kopalnia. Mieszkało tam kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W 1955 roku przedsiębiorstwo węglowe postanowiło wybudować w tym rejonie skocznię narciarską. Miała ona punkt konstrukcyjny na 70. metrze i była drugą co do wielkości w całej Japonii. Organizowano na niej mistrzostwa krajowe i obozy treningowe. Lokalna drużyna skoczków z klubu Haboro Tankou odnosiła nawet wiele sukcesów. Reprezentował ją między innymi Akio Kasaya, brat złotego medalisty olimpijskiego z 1972 roku - Yukio Kasayi.
 
Gdy w 1970 roku zamknięto kopalnię węgla kamiennego, skoki w Haboro zaczęły wymierać. Osada Chikubetu popadła w ruinę, a skocznia, jak to zwykle bywa - została zdemontowana...

You May Also Like

0 komentarze