Obsługiwane przez usługę Blogger.

TOP10 Najstarszych zwycięzców konkursów PŚ

by - 12:29 PM

W skokach narciarskich trudno jest szukać zawodników tak wiekowych, jakich spotyka się chociażby wśród himalaistów czy maratończyków. Zdarzają się jednak zawodnicy, którzy są niczym wino - im starsi tym lepsi. Przed Wami lista 10 skoczków, którzy wygrywali konkursy Pucharu Świata mając w metryce stosunkowo sporo lat.


10. Janne Ahonen 


Fin swoje ostatnie zawody wygrał 4 marca 2008 roku w Kuopio. Miał wtedy 30 lat, 9 miesięcy i 22 dni. Od tego czasu skoczek, który w maju tego roku skończył 40 lat, plasował się na podium jeszcze czterokrotnie. Ostatni raz miało to jednak miejsce prawie 8 lat temu podczas Turnieju Czterech Skoczni 2009/10. Ciekawostką na temat Ahonena może być to, że plasuje się na 4. miejscu wśród najmłodszych zwycięzców. Pierwsze zawody wygrał mając 16 lat, 7 miesięcy i 8 dni.

9. Anders Bardal


fot. fis-ski.com

Norweg swoje ostatnie pucharowe zwycięstwo odniósł mając 31 lat, 6 miesięcy i 10 dni. Miało to miejsce 7 marca 2014 roku na skoczni w Trondheim. Prawie równo rok później plasował się na drugim stopniu podium  w Kuopio, co plasuje go na 14. miejscu wśród najstarszych skoczków, którzy zajmowali miejsca na podium.

8. Jens Weisslog


fot. fis-ski.com

Niemiecki skoczek swój ostatni konkurs wygrał 18 lutego 1996 roku w Iron Mountain. Żadna z redaktorek Skoki Okiem Kobiet nie ma szans tego pamiętać, ponieważ nie było nas jeszcze wtedy na świecie. Weisslog miał natomiast na karku 31 lat, 6 miesięcy i 28 dni. Jego rekord pozostawał niepobity aż do 2004 roku, gdy przegonił go Noriaki Kasai. To niejedyne osiągnięcie Japończyka o jakim dzisiaj wspomnimy.

7. Jan Matura


fot. fis-ski.com

Czech swoje jedyne zwycięstwa w karierze osiągnął w Sapporo jako wiekowy już skoczek. W momencie triumfu miał 32 lata, 11 miesięcy i 22 dni. Kilkanaście dni później dwukrotnie stał na podium w Harrachovie. Te występy uplasowały go na ósmym miejscu wśród najstarszych skoczków, którzy kiedykolwiek zameldowali się na pudle.

6. Adam Małysz


fot. sportowefakty.wp.pl

Orzeł z Wisły swoje ostatnie zwycięstwo w karierze świętował mając 33 lata, 1 miesiąc i 18 dni. Miało to miejsce 21 stycznia 2011 w Zakopanem. Prawie 2 miesiące później przypieczętował ostatni pucharowy weekend trzecim stopniem podium w Planicy. Co ciekawe, Małysz jest jednocześnie najstarszym i najmłodszym Polakiem, który wygrywał zawody Pucharu Świata. Naturalnie, sukcesy te osiągał na przeciwnych biegunach swojej kariery.

5. Simon Ammann


Ammann swój ostatni jak dotąd konkurs wygrał 29 listopada 2014 roku w Kuusamo. Miał wtedy 33 lata, 5 miesięcy i 4 dni. 3 miesiące później po raz ostatni stał na podium konkursu Pucharu Świata. Szwajcar ma jednak jeszcze wiele szans, by poprawić ten rekord. Musi tylko oddawać lepsze skoki.

4. Jernej Damjan


Tuż za podium klasyfikacji znalazł się niedawny zwycięzca konkursu w Kuusamo. Słoweniec mógł cieszyć się z triumfu mając 34 lata, 5 miesięcy i 29 dni. Na miejscu Słoweńca szykowałabym wystrzał formy na marzec. Wtedy będzie miał szansę zaatakować trzecią pozycję w rankingu.

3. Robert Kranjec


fot. fis-ski.com

Spoglądając na Domena Prevca czy dawniej Roka Benkovica, mało kto kojarzy pewnie Słoweńców z długowiecznością. Okazuje się jednak, że niektórzy skoczkowie z tego kraju potrafią naprawdę długo osiągać sukcesy. Spójrzmy chociażby na Roberta Kranjca. Jego ostatnie zwycięstwo miało miejsce 18 marca 2016 roku. Słoweniec miał wtedy 34 lata, 8 miesięcy i 2 dni. Podczas tego samego weekendu znalazł się jeszcze na drugim stopniu podium. Ten wynik również dał mu 3 miejsce w klasyfikacji wszechczasów

2. Takanobu Okabe


fot. alchetron.com

Skojarzenie Japończyków z długowiecznością jest jak najbardziej trafne. Tylko Okabe był w stanie walczyć ze zwycięzcą rankingu. 10 marca 2009 roku odebrał mu prowadzenie w klasyfikacji najstarszych zwycięzców i utrzymał je ponad 5 lat. Japończyk w momencie swojego triumfu miał 38 lat, 4 miesiące i 12 dni. Mistrzowski wynik uzyskał w Kuopio.

1. Noriaki Kasai


Pierwsze miejsce tego skoczka w zestawieniu chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Japończyk od lat zadziwia kibiców swoją długowiecznością. Swoje ostatnie zwycięstwo świętował 29 listopada 2014 roku w Kuusamo mając na karku 42 lata, 5 miesięcy i 23 dni. Warto pamiętać, że 2,5 roku później stał na podium w Planicy. Jeżeli Japończyk zbliży się jeszcze do takich rezultatów, wyśrubuje rekord tak, że pozostanie niepobity bardzo długo, a może nawet przetrwa na zawsze. 


You May Also Like

0 komentarze