Pamiętne IO - Sapporo

by - 10:25 PM


Igrzyska w Pjongczangu zbliżają się coraz większymi krokami - czas więc na kolejny odcinek cyklu "Pamiętne IO". Przechodzimy coraz bliżej współczesności, choć wciąż to czas, kiedy nie było nikogo z naszej redakcji, a także Was na świecie, a Wasi rodzice byli dziećmi. Konkretnie chodzi o 1972 rok i pierwsze zimowe Igrzyska w Azji, a konkretnie w Sapporo!


Igrzyska w Sapporo były jedenastą z kolei największą zimową imprezą sportową i drugim najważniejszym wydarzeniem dla Japonii w 1972 roku, po narodzinach Noriakiego Kasai. Japończycy zrobili wszystko, żeby impreza miała rozmach. Inwestycje wyniosły ponad 1 miliard dolarów! A wszystko po to, aby zawodnicy mogli rywalizować na nowoczesnych jak na tamte czasy obiektach.

Komitet olimpijski dzielnie bronił się podczas Igrzysk z próbami wejścia komercji do świata sportu. Dzisiaj udział sportowców w reklamach jest rzeczą zwyczajną - wtedy zawodnicy podpisujący kontrakty reklamowe byli wykluczani z udziału w Igrzyskach. Ofiarami stali się alpejczycy: Austriak Karl Schranz oraz Francuzka Annie Farmose. Już wtedy decyzja wywołała oburzenie, dzisiaj byłaby jednak nie do pomyślenia. Pamiętajmy jednak, że obecnie na IO zawodnicy wciąż nie mogą reklamować podczas występu firm innych niż producenci stroju i sprzętu.

Igrzyska w Sapporo nie przyniosły nowych dyscyplin - sportowcy wciąż mogli rywalizować w takich konkurencjach jak: narciarstwo alpejskie, biathlon, bobsleje, biegi narciarskie, łyżwiarstwo figurowe i szybkie, hokej na lodzie, saneczkarstwo, kombinacja norweska i oczywiście skoki narciarskie.Do imprezy przystąpili sportowcy z 35 państw - po raz pierwszy byli wśród nich reprezentacji Tajwanu oraz Filipin.

Najlepiej podczas Igrzysk radzili sobie sportowcy z państw bloku wschodniego - Związku Radzieckiego i NRD, reprezentanci tych 2 państw zdobyli łącznie aż 30 medali w tym 12 złotych. Indywidualnie największymi gwiazdami byli: biegaczka Galina Kułakowa ze Związku Radzieckiego (3 złote medale), łyżwiarz Ard Schenk z Holandii (3 złote medale) i alpejka Marie-Therese Nadig ze Szwajcarii (2 złote medale).

Polacy na tych Igrzyskach zdobyli jeden medal. Był on jednak szczególny z dwóch powodów. Było to pierwsze złoto zdobyte przez skoczka narciarskiego! Przed Igrzyskami do faworytów na skoczni należeli: reprezentant gospodarzy Yukio Kasaya, Walter Steiner oraz Simon Ammann. Wszystkich pogodził jednak niespełna 20-letni chłopak z Zakopanego - Wojciech Fortuna. Warto przypomnieć, że zawodnik wcale miał się na zawodach nie pojawić. Start umożliwiła mu kontuzja kolegi z drużyny. Na dużej skoczni nasz zawodnik oddał skok życia - 111 metrów - którym znokautował rywali. Mimo gorszej próby w drugiej serii Polak prowadzenia nie oddał, wygrywając o zaledwie 0.1 pkt z Walterem Steinerem. Fortuna stał się z miejsca bohaterem narodowym. Był to jednak jedyny sukces Polaka, który nie zaistniał później w świecie skoków. Złoty medal z tych IO dał mu jednak sławę i przejście do historii dyscypliny.


You May Also Like

0 komentarze