Pamiętne IO - Calgary

by - 4:31 PM

XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Calgary w dniach od 13. do 28. lutego 1988 roku. Na Olimpiadzie w kanadyjskiej miejscowości brało udział w sumie 1423 sportowców (1100 mężczyzn i 313 kobiet).

Podobny obraz

Jeśli chodzi o skoki narciarskie to w zawodach startowało 65 skoczków reprezentujących 19 państw.

Najmłodszym zawodnikiem, który ubiegał się o tytuł mistrza olimpijskiego był Heinz Kuttin, czyli obecny trener kadry austriackiej. Miał wtedy 17 lat i 40 dni. Zaś co ciekawe, najstarszym zawodnikiem był Piotr Fijas, który miał 29 lat i 240 dni. Patrząc poprzez pryzmat dzisiejszego wieku zawodników Polak był jeszcze stosunkowo młodym skoczkiem.

Igrzyska w 1988 roku były ostatnimi dla skoczków z Hiszpanii, Jugosławii, NRD i ZSRR.

Ciekawostką jest, że po raz pierwszy w historii skoków narciarskich na Igrzyskach Olimpijskich wystartował zawodnik reprezentujący Wielką Brytanię - Eddie Edwards - zwany Orłem. Po ośmioletniej przerwie do rywalizacji wrócili Szwedzi. Warto również wspomnieć, że były to ostatnie igrzyska w których dominował styl klasyczny w skokach narciarskich. Podczas tej Olimpiady po raz pierwszy rozegrano konkurs drużynowy.

Teraz chciałabym przybliżyć klasyfikację medalową, która została zdominowana przez sportowców z ZSRR - zdobyli oni w sumie 29 krążków. Na drugim miejscu uplasowało się NRD - tylko 4 medale mniej niż zwycięzcy. Na podium znaleźli się też reprezentanci Szwajcarii. I tutaj różnica była już większa, gdyż Szwajcarzy zgromadzili 15 medali.

W skokach narciarskich dominowała reprezentacja Finlandii. Konkurs indywidualny na skoczni normalnej, jak i dużej wygrał Matti Nykänen, a konkurs drużynowy, jak możecie się domyślić - wygrała reprezentacja właśnie Finlandii.

źródło: wikipedia, informacja własna