Jak wyglądają święta u skoczków?

by - 10:39 AM

Dziś wigilia, my jednak nie zwalniamy tempa i w to już praktycznie świąteczne przedpołudnie przychodzę do Was z kolejnym, bardzo tematycznym artykułem! Wszyscy wiemy jak wyglądają święta w typowej, polskiej rodzinie. Teraz pytanie: a jak wyglądają te szczególne dni u sportowców w innych krajach? Tak samo, czy może mają oni inne,ciekawe tradycje? Odpowiedzi na ten problem przygotowały nasze redaktorki!Austriacki skoczek narciarski Elias Tollinger twierdzi, że nie różnią się one zbytnio od świąt w innych krajach. Choć faktycznie są one bardzo podobne, to jednak znalazło się kilka detali które odróżniają je od naszej gwiazdki. Zawodnik opowiada, że w ciągu dnia z rodziną jeździ na nartach lub sankach jak oni znajdują na to czas, a następnie wieczorem wszyscy razem siadają do stołu aby obdarować się prezentami. Zapytany o to samo, inny skoczek z danego kraju odpowiada tak samo jak Elias dodając jeszcze ubieranie choinki i chodzenie na pasterkę. No cóż,to chyba skądś znamy prawda? 

Teraz przenosimy się do sąsiadów Austrii, przed wami ciekawe informacje na temat Bożego Narodzenia w Słowenii. Tutaj przyznam, że święta przypominają mi typowo amerykańskie! Według pytanego Pograjca rano w dzień wigilii nie dzieje się nic ciekawego, tradycyjnie ubierają choinkę, następnie wieczorem cała rodzina razem z przyjaciółmi spotyka się i zasiadają oni do uroczystej kolacji. Później o godzinie 20, niektórzy idą do kościoła. Po tym w spokoju można wypić herbatę. Za to w poranek Bożego Narodzenia otwierają swoje wyczekiwane prezenty, następnie wszyscy odwiedzają swoich krewnych, by wspólnie biesiadować!

Ostatnim przystankiem w dzisiejszym artykule będzie mroźna Norwegia. Sigurd jest przekonany, że ich święta są identyczne jak w innych krajach, ja natomiast uważam troszkę inaczej. Sam zainteresowany opowiada, że dzień przed wigilią do domu zjeżdżają się wszyscy jego mieszkańcy i razem jedzą, piją oraz grają w gry. Następnego dnia zaś zapraszają całą rodzinę na dużą kolację, gdzie spożywają żeberka też chcę, a później jest czas na prezenty i kawę. W Boże Narodzenie natomiast całą rodziną odbywają obiad u jego dziadków. Zapytany o to samo Sondre Ringen opisuje swoje święta nieco inaczej. Najczęściej spędza te magiczne dni u rodziny od strony jego mamy. W wigilię razem z krewnymi biega na nartach, a na stole zawsze posiadają boczek wieprzowy chyba przeniosę się do Norwegii. Ostatnim norweskim skoczkiem, który wypowiedział się na ten temat jest Joacim Bjoereng. On natomiast podczas Bożego Narodzenia ogląda świąteczne filmy i przedstawienia, z wyjątkiem wigilii, podczas której zbiera się u niego cała rodzina. Razem zasiadają do kolacji oraz deseru, by potem odpakować prezenty przy kawie i ciasteczkach. 

Podsumowując w każdym kraju Boże Narodzenie odbywa się nieco inaczej. Jednak na przykładzie Norwegii możemy zaobserwować, że jeden pytany skoczek obchodzi święta nieco inaczej niż drugi. Świąteczne tradycje zawsze będą się różnić, ale najważniejsze by nie zatraciły one swoich prawdziwych wartości.


Materiały zgromadziły:
Natalia
Agnieszka
Tysia


You May Also Like

0 komentarze