Garść informacji o Turnieju Czterech Skoczni

by - 10:51 PM


Wielkimi krokami zbliża się jedna z ważniejszych imprez tego sezonu. Nim jednak poznamy dokładne składy ekip i zaczniemy typować faworytów, czas na małą lekcję historii i matematyki. Nie będzie jednak tak jak w szkole czy na uczelni, bo skupimy się na znacznie przyjemniejszych rzeczach.

Turniej Czterech Skoczni rozgrywany jest nieprzerwanie od 1953 roku. Pierwszym jego zwycięzcą był Austriak Josef Bradl. Od sezonu 1979/80 zalicza się go do klasyfikacji Pucharu Świata. Słynny system KO pojawił się natomiast pierwszy raz w połowie lat 90. Jak dotąd tylko dwóch Polaków wygrało tą prestiżową imprezę. Pierwszym był Adam Małysz w sezonie 2000/2001, a drugim Kamil Stoch zaledwie rok temu.

O zwycięstwie w turnieju i uniesieniu Złotego Orła marzy wielu. Nie każdy jednak jest w stanie spełnić to marzenie (na przykład Simon Ammann). O ile jednak samo zwycięstwo w TCS jest jak najbardziej osiągalne, o tyle wygranie wszystkich 4 konkursów turnieju to prawdziwa sztuka. Jak dotąd udała się ona jednemu zawodnikowi. W sezonie 2001/2002 Złotego Orła zdobył Sven Hannawald. Niemiec jest jedynym skoczkiem, który zdołał zwyciężyć we wszystkich 4 konkursach. W opozycji do niego stoi ośmiu zawodników, którzy zwyciężyli w klasyfikacji generalnej nie wygrywając ani jednego konkursu. Ostatni takim skoczkiem był Janne Ahonen.

Fin na swoim koncie ma także najwięcej zwycięstw w turnieju. Udało mu się tego dokonać aż 5 razy. Jest też rekordzistą w ilości miejsc na podium TCS (10 razy) i w pojedynczych konkursach (aż 29 razy). Bjorn Wirkola może natomiast się pochwalić rekordem wygranych turniejów z rzędu. Udało mu się to aż 3 razy.

Jak dotąd triumfem w Turnieju Czterech Skoczni może się pochwalić 64 skoczków. Połowa z tego grona to skoczkowie z Austrii i Niemiec (po 16 zwycięstw). Zaledwie jednym zwycięstwem mniej mogą się pochwalić Finowie. Można zatem założyć, że skoczkowie tych 3 nacji mają największe szanse na zwycięstwo w TCS. Swoim zwycięzcą może się jednak pochwalić prawie każda licząca się w skokach reprezentacja.

Najmłodszy zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni - Toni Nieminen wygrywał Złotego Orła mając trochę ponad 16 lat. Najstarszy miał natomiast 35 lat i był to pierwszy zwycięzca TCS Josef Bradl, Średni wiek zwycięzcy turnieju to trochę ponad 24 lata zatem gdyby brać pod uwagę tylko statystykę to zwycięzcy powinniśmy szukać w rocznikach 1992-1994. Jak jednak będzie naprawdę, tego dowiemy się 6. stycznia.


You May Also Like

0 komentarze