Obsługiwane przez usługę Blogger.

Zapomniane skocznie Gruzji - Bakuriani

by - 7:50 PM

fot: dolnysan.blog.onet.pl

W naszym cyklu "Zapomniane skocznie" żegnamy już Nową Zelandię i przenosimy się do Gruzji. Tym razem przygotowałyśmy dla Was historię kompleksu Sakartwelo, który znajduje się w Bakuriani - kolebce gruzińskich skoków narciarskich. 

W 1934 roku powstała tam pierwsza skocznia K40. Trenowali na niej młodzi zawodnicy. W 1969 roku obiekt został przebudowany i na jego miejscu powstały cztery nowe - K45, K70, K90 i K115. W latach 70. rozgrywano na nich wiele międzynarodowych zawodów. Po długiej przerwie w 2001 roku na najmniejszej skoczni zorganizowano mistrzostwa Gruzji, które zwyciężył Levan Kosanashvili. Aktualnie trzy największe obiekty są nieczynne ze względu na ryzyko związane z ich przestarzałą konstrukcją. W 2011 roku wznowiono użytkowanie skoczni K45. Co roku odbywa się na niej Memoriał Mishki Mikaberidze - młodego zawodnika, który w 1982 roku zginął w wieku 16 lat podczas treningu w Kirovie. 

Obecnie pozostałe obiekty niszczeją. W 2013 roku pojawiły się plany ich wyremontowania, aby spełniały wszystkie międzynarodowe wymogi. Rok temu Bakuriani odwiedził sam król Walter Hofer, który zdecydowanie poparł koncepcję odnowy skoczni. Czy ona jednak dojdzie do skutku, tego nie wie nikt. 

You May Also Like

0 komentarze