Pamiętne IO - Garmisch-Partenkirchen

by - 6:23 PM

Jesteśmy już po pierwszym weekendzie ze skokami, w nowym, olimpijskim sezonie skoków narciarskich. Do tej jakże ważnej, sportowej imprezy dzieli nas zaledwie 79 dni. Czy tylko ja czuję się jakby Sochi było rok temu? Jesteśmy już cztery lata starsi uwierzycie? Ale Igrzyska Olimpijskie nie polegają jedynie na skokach narciarskich, skupiają jeszcze wiele innych zimowych sportów. Było już Chamonix, a dziś przybliżymy historię imprezy, która odbyła się w dobrze znanym nam z Turnieju Czterech Skoczni Garmisch-Partenkirchen.

fot. MKOL

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Ga-Pa rozpoczęły się 6 lutego 1936 roku i trwały do 16 lutego. Oficjalne otwarcie imprezy odbiło się na Olympia-Skistadion i dokonał tego, Adolf Hitler. Z powodu wielu nieprzyjemnych sytuacji i próby wykorzystania IO do celów politycznych przez Hitlera, wiele osób nazwało je ,,Olimpiadą Nazistów,,. W zawodach brało udział 28 krajów, w tym pojawiło się 6. debiutantów: Australia, Bułgaria, Grecja, Liechtenstein, Hiszpania oraz Turcja. Oczywiście na starcie nie zabrakło Reprezentacji Polski. Na imprezie otwarcia IO Polskę wprowadził dwukrotny olimpijczyk Bronisław Czech. Podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk pierwszy raz wykorzystane zostały fajerwerki. 

Dyscypliny w jakich mogli wziąć udział sportowcy to:

  • bobsleje,
  • eisstockschießen - niemiecka odmiana curlingu,
  • hokej na lodzie
  • łyżwiarstwo (figurowe i szybkie),
  • narciarstwo (alpejskie, klasyczne)
  • partol wojskowy ( prekursor biathlonu)
Na starcie Igrzysk Olimpijskich pojawiło się 668 zawodników, w tym 80 kobiet. Na sześciu obiektach sportowych rozegrano 17 konkurencji. Najmłodszym uczestnikiem Igrzysk była Etsuko Inada - japońska łyżwiarka figurowa (miała 12 lat. Polskę reprezentowało 20 zawodników w sześciu konkurencjach, jednak nie zdobyliśmy żadnych medali. Najlepiej z naszych reprezentantów zaprezentował się Stanisław Marusarz, który uzyskał pierwsze punkty olimpijskie zdobyte przez Polaka w zimowych IO. W konkursie skoków narciarskich zajął 5. miejsce tracąc 10,4 pkt do pierwszego miejsca. W kombinacji norweskiej, w części związanej ze skokami poradził sobie bardzo dobrze, zajmując 3. miejsce, jednak podczas biegu na 18 km, dał o sobie znać stan po chorobie, przez co Marusarz zasłabł i ostatnie kilometry pokonywał resztkami sił zajmując 18. miejsce, co łącznie dało mu 7. lokatę.

Najlepiej na Igrzyskach poradzili sobie Norwedzy, zdobywając ogółem 15 medali, w tym 7 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe. Wywalczyli sobie znaczną przewagę w klasyfikacji medalowej, bo znajdująca się na 2. miejscu III Rzesza miała aż o 9 medali mniej. W pierwszej ''10'' klasyfikacji znaleźli się jeszcze: Szwecja, Finlandia, Szwajcaria, Austria, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada i na 10. miejscu ex aquo III Republika Francuska oraz Węgry. Polacy nie zostali sklasyfikowani, z powodu braku medali.

You May Also Like

0 komentarze