Pamiętne IO - Chamonix

by - 9:28 PM

Nowy zimowy sezon zbliża się wielkimi krokami i do jego rozpoczęcia zostało jedynie kilka dni. Zarówno kibice jak i zawodnicy z całego świata będą jednak niewątpliwie czekać najbardziej na igrzyska olimpijskie, które w tym roku rozgrywać się będą w Korei Południowej. Tak zwana "olimpiada" zawsze wzbudzała wiele emocji, niezależnie od tego, kiedy była rozgrywana. Skoki Okiem Kobiet postanowiły przybliżyć nieco historię tych najważniejszych sportowych wydarzeń. Na pierwszy ogień idzie francuskie Chamonix i pamiętne I Zimowe Igrzyska Olimpijskie. 

I Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się we francuskiej miejscowości Chamonix od 25 stycznia do 5 lutego 1924 roku. Oficjalne otwarcie igrzysk odbyło się na stadionie miejskim i dokonał tego podsekretarz stanu ministerstwa edukacji i wychowania Gaston Vidal. Co ciekawe, na początku wydarzenie to nosiło nazwę Tygodnia Sportów Zimowych i zmieniono to dopiero na Kongresie Olimpijskim w Pradze. Na starcie pojawiło się jedynie szesnaście reprezentacji, wśród których pojawili się zawodnicy z Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Finlandii, Francji, Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, Kanady, Łotwy, Norwegii, Stanów Zjednoczonych,  Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Nie zabrakło oczywiście również reprezentacji Polski. 

Reprezentanci mogli rywalizować w takich konkurencjach jak biegi narciarskie, bobsleje, curling, hokej na lodzie, kombinacja norweska, łyżwiarstwo figurowe i szybkie, skoki narciarskie. Dyscypliną pokazową okazał się patrol wojskowy, czyli prekursor dzisiejszego biathlonu. W sumie w wydarzeniu wzięło udział 314 zawodników, w tym jedynie 13 kobiet. 

W klasyfikacji medalowej górą byli Norwegowie, którzy zdołali zdobyć cztery złota, siedem sreber i sześć brązów. Co ciekawe, to właśnie ta nacja zdobyła niemal wszystkie trofea w narciarstwie klasycznym, oddając jedynie jeden "krążek" reprezentantom Stanów Zjednoczonych. Na drugim miejscu uplasowała się Finlandia (4 złota, 4 srebra i 3 brąze) oraz Austria (2 złota i 1 srebro). 

Jak wypadła na tle innych narodów Polska? Naszych reprezentantów nie było w pierwszej dziesiątce klasyfikacji medalowej, gdyż żadnego nie udało im się zdobyć. Najwyższe osiągnięcie - 8 miejsce w wieloboju - zdołał osiągnąć Leon Jucewicz. Poza tym siedmiu zawodników i jedną zawodniczkę z naszego kraju można było oglądać w innych dyscyplinach łyżwiarstwa szybkiego, kombinacji norweskiej, biegach narciarskich, patrolu wojskowym oraz oczywiście w skokach narciarskich, gdzie Andrzej Krzeptowski, skokiem na odległość najpierw 32 a potem 33 metry, zajął 21. miejsce. Franciszek Bujak nie zakwalifikował się do konkursu, natomiast Elżbieta Ziętkiewiczowa nie została dopuszczona do startu. 

You May Also Like

0 komentarze