Obsługiwane przez usługę Blogger.

Zapomniane skocznie Nowej Zelandii - Mount Ruapehu

by - 5:30 PM

W naszym  cyklu na temat skoczni, o których mało kto jeszcze pamięta, pozostajemy nadal w Nowej Zelandii. Tym razem przyszykowałyśmy coś wybitnie niespotykanego: skocznię na czynnym wulkanie. Brzmi ciekawie? 

Tak, dobrze przeczytaliście. Mount Ruapehu, na którym położona była skocznia to czynny wulkan. Ostatni raz wybuchł w 2007 roku. W historii zdarzyło się to wielokrotnie, niektóre z wybuchów pociągały za sobą mniejszą lub większą liczbę ofiar. Nowozelandczycy do bojaźliwych jednak nie należą i już w 1913 roku rozpoczęli uprawianie narciarstwa na wulkanie. Powstał wtedy Ruapehu Ski Club. 

Na początku lat 30. XX w. do Whakapapa przybył norweski przewodnik narciarski Olaf Pedersen. To właśnie on rozpoczął skoki narciarskie na tym terenie. W 1933 na górze została wybudowana skocznia o punkcie konstrukcyjnym 20 m. Trenowali na niej głównie zawodnicy klubu Ruapehu Ski Club. W sierpniu 1936 roku na obiekcie skoki oddał Colin Wyatt, ówczesny Mistrz Wielkiej Brytanii w skokach. Udało mu się osiągnąć 22,9 metrów, był to w tamtym momencie najdłuższy skok oddany na terenie Nowej Zelandii w historii. 

Na skoczni kilkukrotnie rozgrywane były mistrzostwa klubu Ruapehu. Podczas jednej z edycji w 1938 roku sędzią konkursu był Austriak Ernst Skadarasy. Po zakończeniu zawodów oddał popisowy skok na  odległość 21,3 metra. Lata świetności obiektu szybko jednak się skończyły. Ostatnie zawody odbyły się prawdopodobnie w sierpniu 1940 roku. Później skocznia została zdemontowana.

Sporty zimowe nadal jednak zachowały swoją popularność na wulkanie Mount Ruapehu. Jako, że góra od 2000 m.n.p.m. ma stałą pokrywę śnieżną, funkcjonują na niej 2 ośrodki narciarskie. Amatorzy zimowego szaleństwa szusują tam na nartach i snowboardzie. Sezon narciarski trwa tam od sierpnia do października, a okoliczne widoki zapierają dech w piersiach. Zdecydowanie jest to miejsce warte odwiedzenia nie tylko po to, by poszukać śladów zapomnianej skoczni. 

You May Also Like

0 komentarze