LPK w Klingenthal / LGP w Hinzenbach - norwesko-słoweńsko-polskie triumfy

by - 12:05 AM

Kiedyś musiało to nadejść i w końcu kibice 'doczekali się' zakończenia Letniego Pucharu Kontynentalnego 2017. Finałowe zmagania miały miejsce na skoczni w niemieckim Klingenthal i na starcie zobaczyć można było, poza stałymi twarzami tak zwanej 'drugiej ligi', również zawodników Pucharu Świata na czele z Richardem Freitagiem i Markusem Eisenbichlerem. Było kilka powrotów (zobaczyliśmy w końcu Marinusa Krausa) i zaskoczeń, ale wszystko skończyło się raz norweskim a raz słoweńskim triumfem. Z kolei rozgrywane w tym samym czasie zawody z cyklu LGP w austriackim Hinzenbach padły ponownie łupem Dawida Kubackiego i były kolejnym polskim popisem. Skoki Okiem Kobiet zapraszają na relację z dwóch ostatnich dni LPK 2017 oraz konkursu LGP w Hinzenbach!

LPK Klingenthal Dzień 1 30.09.2017 

Od początku dnia wiadomym było, że będą to niezwykłe zawody. To właśnie tutaj wszyscy mieli dowiedzieć się, czy Klemens Murańka utrzyma prowadzenie w klasyfikacji generalnej i ostatecznie wygra Letni Puchar Kontynentalny 2017. Skoczek nie zawiódł i mimo, że nie wygrał żadnego z indywidualnych konkursów w Klingenthal to po ostateczne zwycięstwo sięgnął. Wystarczyło do tego 12. miejsce pierwszego i 9. pozycja drugiego dnia zmagań. 

Ten konkurs był zdecydowanym popisem Joachima Hauera. Norweg nie dał szans rywalom i sięgnął po pewne zwycięstwo po skokach na odległość kolejno 134 i 134,5 metra. W pierwszej serii nie było jednak wszystko aż tak bardzo oczywiste, bo Hauer wyprzedzał Domena Prevca o zaledwie 0.1 punktu. Młodszy brat Petera finalnie został sklasyfikowany na trzecim miejscu, ustępując drugą pozycję Tilenowi Bartolowi. Polacy? Poza 12. miejscem Murańki, nasza kadra nie zdołała osiągnąć nic więcej. Reszta zawodników po prostu nie zakwalifikowała się do serii finałowej. 

LPK Klingenthal Dzień 2 01.10.2017

Drugie miejsce nie wystarczyło i Tilen Bartol zdecydowanie wyrwał innym zawodnikom zwycięstwo drugiego dnia zmagań. Udało mu się to po skokach na odległość 146 i 145 metrów i jako jedyny zawodnik w stawce przekroczył rozmiar skoczni. Na półmetku rywalizacji młody Słoweniec wyprzedzał o ponad 14 punktów drugiego w stawce Timiego Zajca. Do finałowej serii awansowało dwóch Polaków - Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł. Sztuka awansu prawie udała się też Bartłomiejowi Kłuskowi, ale finalnie wylądował na ukochanej przez wszystkich zawodników 31. pozycji. 

Końcowe podium to kolejno Tilen Bartol, Timi Zajc i Joachim Hauer. Konkurs ten zakończył zmagania z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego w 2017 roku. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Klemens Murańka, wyprzedzając Tilena Bartola i Piusa Paschke. W nieoficjalnej klasyfikacji generalnej narodów zwyciężyła Słowenia, zaraz przed Niemcami, Austriakami i Polakami. Dodatkowe trzy miejsca na pierwszy okres zawodów nowego sezonu Pucharu Świata przypadły wszystkim tym zespołom poza reprezentacją naszego kraju. 

LGP Hinzenbach 01.10.2017

Zawody w malowniczym austriackim miasteczku co prawda nie kończyły zmagań z cyklu Letniej Grand Prix, ale oczy wszystkich polskich kibiców. Dawid Kubacki to zdecydowana gwiazda tegorocznych letnich konkursów i wielu oczekiwało kolejnego triumfu. Nikt się nie przeliczył, bo blondyn sięgnął po pierwsze miejsce, gładko pokonując przeciwników mimo, że po 1 serii zajmował dopiero piąte miejsce.

Po skokach najlepszych 50 zawodników kwalifikacji prowadził Andreas Wellinger, dość niespodziewanie przed Stefanem Hulą, który miał wielkie szanse na podium, ale niestety nie wykorzystał uzyskanych w 1. serii 88,5 metra. Trzeci był Maciej Kot, ósmy Piotr Żyła i dwudziesty ósmy Jakub Wolny.

Druga seria zrobiła ogromną rotację na podium i finalnie to Dawid Kubacki ponownie sięgnął po triumf w konkursie z cyklu Letniej Grand Prix. Było to jego szóste w karierze a czwarte tego lata zwycięstwo w zawodach najwyższej rangi. Na drugie miejsce niespodziewanie wskoczył Piotr Żyła, trzeci był Roman Koudelka.

Dzięki wygranej, zaraz przed finałowymi zmaganiami w Klingenthal, Kubacki wrócił na fotel lidera, spychając z pierwszego miejsca Anze Laniska. W klasyfikacji Letniego Pucharu Narodów prowadzą Polacy przed Słoweńcami i Norwegami.You May Also Like

0 komentarze