Obsługiwane przez usługę Blogger.

Bio numeru 1. z klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

by - 3:46 PM

No to koniec jednej z naszych serii. Bardzo dziękujemy wam, że przez całą trzydziestkę byliście z nami. Cały cykl "bio numeru..." cieszył się naprawdę dużą popularnością. Żeby nie przedłużać, przechodzimy do bohatera dzisiejszego postu. Skoczek, dzięki któremu pokochałam ten sport. Podwójny Mistrz Świata z Lahti, pierwszy w historii zwycięzca turnieju Raw Air i wybitny lotnik. Tak w skrócie można podsumować ubiegły sezon jednego dominatora, którym jest Stefan Kraft i to jego biografię Wam dzisiaj przybliżę. 

Stefan Kraft

Data i miejsce urodzenia, klub.
Stefan urodził się 13 maja 1993 roku w austriackim mieście o nazwie Schwarzach im Pongau. Jest reprezentantem klubu SV Schwarzach. 

Początki kariery, debiut oraz pierwsze punkty PŚ.
W styczniu 2009 roku, pierwszy raz pojawił się w zawodach organizowanych przed Międzynarodową Federację Narciarską, a mianowicie wystartował w FIS Cupie. Niestety nie udało mu się zakwalifikować do drugiej serii. Dopiero w kolejnym sezonie dokonał tej sztuki i zdobył pierwsze punkty. Dwa lata później, po dobrych występach w konkursach Alpen Cup, został zgłoszony na Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2011. Zajął w nich indywidualnie drugie miejsce, a drużynowo wywalczył złoto. W Pucharze Świata zadebiutował 6 stycznia 2012 roku w Bischofshofen, gdzie zajął 54. miejsce, ponieważ kwalifikacje się nie odbyły. Pierwsze punkty natomiast zdobył prawie rok później, bo 4 stycznia 2013 roku w Innsbrucku, plasując się na 23. pozycji. 

Rekord życiowy.
Krafti jest bardzo dobry lotnikiem, o czym świadczy jego rekord życiowy, który wynosi aż 253,5 metra i jest uznawany za nieoficjalny rekord świata w długości lotu. Austriak dokonał tego wyczynu 18 marca 2017 roku, podczas konkursu drużynowego na Vikersundbakken. 

Największe osiągnięcia, triumfy, miejsca na podium.
Nie uwierzycie, jeśli wam powiem, że Stefan wygrywał w Pucharze Świata, tylko dwanaście razy, z czego osiem zwycięstw jest z tego sezonu. Dopóki sama tego nie sprawdziłam, to nie dowierzałam, bo wydawało mi się, że ta liczba będzie się bardziej skupiać koło dwudziestki. Dwanaście razy stawał też na drugim stopniu podium i dwanaście razy na trzecim. Jego największym sukcesem jest chyba wygranie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz podwójne Mistrzostwo Świata z Lahti. Z Finlandii, oprócz dwóch złotych medali przywiózł jeszcze brąz wywalczony z drużyną i srebro w konfrontacji drużyn mieszanych. Nie samym Lahti człowiek żyje, więc wspomnę, że Stefan w 2015 roku w Falun zdobył brąz w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej i srebro w zmaganiach drużynowych. Oczywiście Kraft wygrał również turniej Raw Air i małą kryształową kulę za loty. W sezonie 2014/15 zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni. Ponadto jak pisałam wyżej, podczas swoich początków zdobył Mistrzostwo Świata Juniorów z drużyną w 2011 roku i wicemistrzostwo indywidualnie. Nie możemy zapomnieć też o jego brązach, które zdobył indywidualnie i z drużyną podczas Mistrzostw Świata w lotach w 2016 roku.

Ciekawostki.
Stefan nigdy nie wygrał konkursu Pucharu Świata we własnej ojczyźnie.
Kraft ma tylko 166 cm wzrostu. 
W ten sam dzień co Stefan, urodziny obchodzi inny znany skoczek, Anders Fannemel, tyle że Fanni jest od niego o dwa lata starszy. 
Jest rekordzistą skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, gdzie w 2013 roku skoczył 139 metrów.

You May Also Like

0 komentarze