Obsługiwane przez usługę Blogger.

Bio numeru 5. z klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

by - 4:54 PM

Nawet nie wiecie jak bardzo cieszę się, że to ja mogę napisać dla Was bio akurat tego skoczka, ponieważ odkąd pamiętam jest on moim ulubionym zawodnikiem. Mowa o pewnym Polaku, który sezon 2016/2017 zdecydowanie może uznać za najlepszy w karierze. Bardzo często kończył w nim konkursy na 5. miejscu, przez co padał ofiarą żartów. Panie i Panowie, oto opis sylwetki Macieja Kota!

Maciej Kot 


Data i miejsce urodzenia, klub. 
Maciek urodził się 9. czerwca 1991 roku w Limanowej. Jest reprezentantem klubu AZS Zakopane. 

Początki kariery, debiut oraz pierwsze punkty w Pucharze Świata. 
Pierwsze kroki w kadrze Polski, Kot stawiał w 2006 roku, gdy został powołany na Mistrzostwa Świata Juniorów w Kranju. Niestety jego występ tam zakończył się na udziale w oficjalnych treningach. W tym samym sezonie zadebiutował również w FIS Cup'ie, a pierwsze punkty zdobył w nim 5. marca 2006 roku w Zakopanem. W roku 2007 bardzo dobrze sprawował się w zawodach tej rangi, więc trener Hannu Lepistö powołał go na drużynowy konkurs Pucharu Świata w Lahti. Polska zajęła wtedy 7. miejsce. W sezonie 2007/2008 w Kuusamo zadebiutował indywidualnie w Pucharze Świata. Nie przebrnął jednak wtedy kwalifikacji, sztuka ta udała mu się 3 konkursy później - w austriackim Villach. Mimo to, na awans do drugiej serii i zdobycie pucharowych punktów Maciej musiał czekać bardzo długo - stało się to dopiero 4 lata później, 3. grudnia 2011 roku w norweskim Lillehammer. Polak uplasował się wtedy na wymarzonej, 19. pozycji. 

Rekord życiowy. 
Rekord życiowy Maćka wynosi 244,5 metra i został ustanowiony 18. marca 2017 roku na Vikersundbakken. 

Największe osiągnięcia, triumfy, miejsca na podium. 
Bez dwóch zdań, najważniejszym osiągnięciem Kota w karierze jest złoto zdobyte drużynowo na Mistrzostwach Świata w Lahti w 2017 roku. Oprócz niego ma on też brąz drużynowy przywieziony z Mistrzostw Świata w Val di Fiemme w 2013 roku. Maciej w 2016 roku wygrał cykl Letniego Grand Prix. W 2009 roku został indywidualnym wicemistrzem świata juniorów w Szczyrbskim Jeziorze. Wtedy zajął również trzecie miejsce wraz z drużyną powtarzając sukces z 2008 roku z Zakopanego. W minionym sezonie Polak zakończył Turniej Czterech Skoczni na bardzo wysokiej, czwartej pozycji. W sumie trzy razy stawał na podium w zawodach Pucharu Świata: dwa razy na jego najwyższym stopniu, a raz na drugim. Zwycięstwa odniósł w Sapporo 11 lutego 2017 roku i Pjongczang 16 lutego 2017 roku, a drugie miejsce zajął w Lillehammer 11 grudnia 2016 roku. 

Ciekawostki. 
Maciej ma starszego brata Jakuba, który skacze na nartach już tylko sporadycznie. Obecnie woli poświęcać się organizacji zawodów. 
Tata naszego bohatera był fizjoterapeutą polskiej kadry skoczków. Teraz pracuje jako ekspert w Telewizji Polskiej.
Wielką pasją Kota są rajdy samochodowe oraz czytanie biografii wybitnych sportowców. 
Pierwsze zwycięstwo w karierze odniósł stając na najwyższym stopniu podium razem z Peterem Prevcem.
Wraz ze Stefanem Kraftem jest rekordzistą obiektu Ōkurayama w Sapporo. Obaj uzyskali tam odległość 144 metrów. 

You May Also Like

0 komentarze