Obsługiwane przez usługę Blogger.

TOP10 byłych skoczków narciarskich

by - 8:24 PM

Wiemy, że lubicie zestawienia Top10, więc tym razem przygotowałyśmy dla was dziesięciu najbardziej utytułowanych byłych skoczków narciarskich. Przekonajcie się sami czy znacie ich wszystkich i czy wiecie, co osiągnęli. Jeśli nie, to my wam w tym pomożemy i krótko opiszemy wam, jakie zbierali laury.

10. Kazuyoshi Funaki 
fot:. niechwiedza.pl

Były skoczek z Japonii urodzony 27. kwietnia 1975 roku w miejscowości Yoichi. Zadebiutował w Pucharze Świata 20. grudnia 1992 roku w Sapporo, tego samego dnia również zdobył swoje pierwsze punkty. Trzykrotny medalista olimpijski (dwa razy złoto i raz srebro), czterokrotny medalista Mistrzostw Świata (raz złoto i trzy razy srebro), Mistrz Świata w Lotach, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni i Turnieju Nordyckiego. Zajął też drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 1997/98 oraz trzecie w sezonie 1996/97. 

9. Armin Kogler
fot:. alchetron.com

Były austriacki skoczek narciarski urodzony 4. września 1959 roku w Schwaz w Austrii. W swoim debiucie w Pucharze Świata w sezonie 1979/80 zajął 8. miejsce, a na koniec sezonu został sklasyfikowany na drugim miejscu, zdobywając tylko albo aż 220 punktów. Porównajcie sobie, ile wtedy trzeba było punktów na drugie miejsca, a ile trzeba ich mieć teraz. Armin jest czterokrotnym medalistą Mistrzostw Świata (raz złoto, dwa razy srebro i raz brąz), dwukrotnym MŚ w lotach (raz złoto i raz srebro), dwa razy wygrał klasyfikację Pucharu Świata w sezonach 1980/81 i 1981/82. Zajął też drugie miejsce podczas Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 1980/81. 

8. Wolfgang Loitzl
fot:. pinger.pl

Wolfgang urodził się 13. stycznia 1980 roku w Bad Ischl w Austrii. Zadebiutował w Pucharze Świata 6. stycznia 1997 roku w Bischofshofen, jednak pierwsze punkty zdobył dwanaście miesięcy później w Predazzo. Zdobył złoto z drużyną na Igrzyskach Olimpijskich. Sześć razy triumfował w drużynówce podczas Mistrzostw Świata i raz indywidualnie. Jest Mistrzem Świata Juniorów z 1998 roku. Wygrał Mistrzostwa Świata w Lotach również z drużyną. Indywidualnie jego największym osiągnięciem jest wygranie Turnieju Czterech Skoczni i złoto podczas Mistrzostw Świata. 

7. Primož Peterka
fot:. berkutschi.com

Urodzony 28. lutego w Lublanie słoweński skoczek zadebiutował w PŚ 4. stycznia 1996 roku w Innsbrucku i zajął tak jak jego poprzednik 8 miejsce, więc właśnie w tym dniu zdobył swoje pierwsze punkty. Brązowy medalista Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Dwukrotnie stawał na podium Mistrzostw Świata Juniorów, ale ani razu nie wygrał, raz był drugi, a raz stanął na najniższym stopniu podium. Dwa razy zdobył Kryształową Kulę za wygranie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonach 1996/97 i 1997/98. W swoim dorobku ma też małą Kryształową Kulę za wygranie klasyfikacji Pucharu Świata w lotach. Wygrał również Turniej Czterech Skoczni w sezonie 1996/97. 

6. Sven Hannawald
fot:. sven-hannawald.com

Były niemiecki skoczek narciarski, urodzony 9. listopada 1974 roku w Erlabrunn. Zadebiutował w zawodach PŚ 6. grudnia 1992 roku, gdzie zajął ostatnie miejsce. Pierwsze punkty zdobył 30 grudnia 1993 roku w Oberstdorfie. W sezonie 2001/02 jako pierwszy skoczek w historii wygrał wszystkie konkursy TCS, tym samym wygrywając cały cykl. Na podium w Pucharze Świata stawał łącznie 40 razy. 18-krotnie zajmował 1. miejsce, 12-krotnie był drugi, 10 razy był trzeci. Jest trzykrotnym medalistą w drużynie na Igrzyskach Olimpijskich (raz złoto i dwa razy srebro), również z drużyną dwa razy został Mistrzem Świata. Trzykrotnie wygrał małą Kryształową Kulę za PŚ w lotach. Dwa razy stawał na drugim stopniu podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Wygrał Turniej Nordycki i klasyfikację generalną Letniego Grand Prix. 

5. Martin Schmitt
fot:. berkutschi.com

Martin, tak jak Sven, pochodzi z Niemiec, urodził się 29 stycznia 1978 roku w Villingen-Schwenningen nie pytajcie, bo nie wiem. Jego debiut w Pucharze Świata miał miejsce 4. stycznia 1997 roku w Innsbrucku, wtedy Martin zdobył pierwsze punkty PŚ w swoim życiu. Medalista Igrzysk Olimpijskich z drużyną (dwa razy srebro i raz złoto), dwukrotny Mistrz Świata na dużej skoczni indywidualnie i w drużynie. Na MŚ zdołał wywalczyć też trzy srebrne i trzy brązowe medale. Srebrny medalista na Mistrzostwach Świata w Lotach. Dwa razy wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata. Miało to miejsce w sezonach 1998/99 i 2000/01, również wtedy zgarnął małe Kryształowe Kule. Dwa razy stawał na trzecim miejscu w Turnieju Czterech Skoczni i w Turnieju Nordyckim. 

4. Andreas Goldberger


Były austriacki skoczek narciarski urodzony 29. listopada 1972 roku w Ried im Innkreis. Zadebiutował w PŚ 4. stycznia 1991 roku w Innsbrucku, a pierwsze punkty zdobył 17. marca tego samego roku w Planicy, zajmując 9 miejsce. Dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich, siedmiokrotnie stawał na podium Mistrzostw Świata, ale tylko raz wygrał. Trzykrotny medalista Mistrzostw Świata w Lotach, trzykrotny zdobywca Kryształowej Kuli w sezonach 1992/93, 1994/95 i 1995/96, dwukrotnie zdobywał małą Kryształową Kulę za PŚ w lotach w sezonach 1994/95 i 1995/96. Dwa razy zdołał wygrać Turniej Czterech Skoczni, a także zwyciężył w Letnim Grand Prix. Jako pierwszy skoczek w historii oddał skok ponad 200-metrowy, a dokładniej skoczył wtedy 202 metry, ale nie ustał skoku. 

3. Thomas Morgenstern
fot:.berkutschi.com

Jestem pewna, że każdy go kojarzy. Jeśli nie, to był on austriackim skoczkiem narciarskim. Thomas urodził się 30. października 1986 roku w Spittal an der Drau. Zadebiutował w Pucharze Świata 29. grudnia 2002 roku w Oberstdorfie, mając szesnaście lat, w ten dzień zajął 9. miejsce, więc były to jego pierwsze punkty w karierze. Pierwsze zwycięstwo odniósł dwa tygodnie później w Libercu. A wy co robiliście, gdy mieliście 16 lat? Morgi jest trzykrotnym Mistrzem Olimpijskim, ośmiokrotnym Mistrzem Świata, z czego siedem razy stawał na tym stopniu podium z trzema kolegami, drużynowo wygrał jeszcze trzy razy Mistrzostwo Świata w Lotach, trzykrotny Mistrz Świata Juniorów. Dwa razy sięgał po Kryształową Kulę, było to w sezonach 2007/08 i 2010/11. Wygrał 59. Turniej Czterech Skoczni, Turniej Nordycki i trzykrotnie Letnie Grand Prix. Trzy razy też jego skok zostawał uznawany "Skokiem roku". Jest jeden medal Thomasa, który pamięta każdy z nas, kto czytał książkę Morgiego. Po dramatycznym upadku na skoczni Kulm chciał wrócić do skakania na Igrzyska w Soczi 2014. Udało mu się to, zdobył srebro i tym medalem pożegnał się ze skokami. Pisząc to mam łzy w oczach.

2. Adam Małysz

Tego Pana też nie muszę przedstawiać. Były polski skoczek narciarski urodzony 3. grudnia 1977 roku w Wiśle. Zadebiutował w Pucharze Świata 4. stycznia 1995 roku w Innsbrucku, zajmując 17. miejsce i tym samym zdobywając swoje pierwsze punkty. Czterokrotny medalista Igrzysk Olimpijskich, niestety nigdy nie udało mu się zdobyć złota. Również czterokrotny Mistrz Świata indywidualnie, Adam zdobył też na MŚ srebro i brąz co sprawia, że jest jednym z najbardziej utytułowanych skoczków w historii Mistrzostw Świata. Czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli, z czego trzy zdobywał jedna po drugiej. Miało to miejsce w sezonach 2000/01, 2001/02, 2002/03 i 2006/07. W tym ostatnim również sięgnął po małą podobiznę Kryształowej Kuli. Wygrał 39 konkursów PŚ, Turniej Czterech Skoczni i trzy razy Turniej Nordycki, również trzy razy zwyciężał w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix, dwudziestojednokrotny zimowy Mistrz Polski, osiemnastokrotny letni mistrz Polski. W 2007 roku dostał nagrodę za "Skok roku". 

1. Matti Nykänen
fot:. wikipedia.org

Jeśli myśleliście, że Adam ma dużo osiągnięć, to lepiej przygotujcie się na krótki opis osiągnięć Mattiego. Urodził się 17. lipca 1963 roku w Jyväskylä w Finlandii. W Pucharze Świata zadebiutował 10. stycznia 1981 roku w Harrachovie, a pierwsze punkty zdobył 6. marca tego samego roku w Lahti, zajmując 6. miejsce. Czterokrotny Mistrz i raz Wicemistrz Olimpijski, pięciokrotny Mistrz Świata, trzy razy na tej imprezie zdobywał też brąz i raz srebro. Raz wygrał Mistrzostwa Świata w lotach, raz był drugi i trzy razy trzeci. Mistrz Świata Juniorów z 1981 roku, dwukrotny Mistrz Świata weteranów. Czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli w sezonach 1982/83, 1984/85, 1985/96 i 1987/88. Dwukrotnie wygrywał, dwa razy był drugi i raz trzeci podczas Turnieju Czterech Skoczni. Pierwsze miejsce zajął również w Turnieju Szwajcarskim i Czeskim. Pozostaje jedynym skoczkiem w dziejach, który indywidualnie wygrał przynajmniej raz Puchar Świata, złoty medal igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw świata w lotach oraz Turniej Czterech Skoczni.

You May Also Like

0 komentarze