12 sierpnia 2017

Co się działo podczas LGP Courchevel Panów?

Wczoraj swój cykl Letniego Grand Prix w Courchevel rozpoczęły Panie, dzisiaj za to mogliśmy podziwiać skoki Panów. Wczoraj odbyły się treningi, zaś dziś oglądaliśmy w nielegalnej transmisji EuroSporcie 2 kwalifikacje oraz zawody. Zapraszam na relację.

Dzień rozpoczął się od kwalifikacji i zwycięstwa zjaraniszka Laniska, który skoczył aż 134,5 metra. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki (129 m) a trzecie sensacyjnie Sebastian Colloredo (130 m). Ogólnie całe ,,zawody'' stały pod znakiem wiatru, który upodobanym skoczkom wiał pod narty mocniej, a innym zdecydowanie mniej. W pierwszej ,,10'' kwalifikacji z Polaków znalazł się jeszcze na 5. miejscu Stefan Hula (131.5 m) i na 7. miejscu Piotr Żyła (127 m). Zaskoczeniem dla mnie był dość słaby skok (109 m) i 47. miejsce Andreasa Wanka, na szczęście do samych zawodów się zakwalifikował.

W pierwszej serii konkursowej trzeba było mieć szczęście co do wiatru, gdyż szczęściarzom wiał on lekko pod narty, zaś pechowcom (Kamil Stoch) dodawane było aż ponad 15 punktów. Co prawda pod koniec serii wiatr wiał praktycznie tylko z tyłu skoczni, więc w zasadzie poszczęściło się skoczkom z początku listy startowej. Po pierwszej serii liderem był nie kto inny jak Dawid Kubacki (133,5 m), na drugim miejscu był znowu Polak Maciej Kot (130,5 m) a na trzecim z taką samą odległością Denis Kornilov. Zwycięzca kwalifikacji Anze Lanisek zamykał czołową ,,10''. Pozostali Polacy plasowali się na: 9. miejsce Stefan Hula, 15. miejsce Piotr Żyła, 19. miejsce Kamil Stoch i 29. Jakub Wolny. Do drugiej serii nie zakwalifikował się niespodziewanie Michael Hayboeck.

W drugiej serii warunki były bardzo podobne, w zasadzie identyczne do końcówki pierwszej części zmagań. Pierwsze miejsce zajął lider z pierwszej serii Dawid Kubacki (127 m), na drugim - tak jak w poprzedniej - wylądował Maciej Kot (128,5 m), a na ostatnim stopniu podium uplasowali się ex aequo Denis Kornilov (126,5 m) i Roman Koudelka (127,5 m). Tuż za podium znalazł się Stephan Leyhe, a za nim na 6. miejscu Piotr Żyła (128 m). Kolejne miejsca zajęli Robert Johansson, Manuel Fettner, Stefan Hula (126,5 m), a czołową "10" zamknął Stefan Kraft. Zdobywca dwóch złotych medali ZIO w Soczi z 2014 r., Kamil Stoch był dopiero 14. ex aequo z Sebastianem Colloredo. Najgorzej, bo na przedostatnim miejscu, został sklasyfikowany Jakub Wolny (119 m).