Obsługiwane przez usługę Blogger.

Bio numeru 9. z klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

by - 3:44 PM

Tym razem przychodzę do Was z opisem sylwetki zawodnika, który mimo wszystko w minionym sezonie zawiódł i kibiców, i prawdopodobnie siebie. Gdy w 2016 roku w Planicy odbierał swoją upragnioną Kryształową Kulę, chyba nikt nie myślał, że po letniej przerwie wróci przygaszony i bez wyraźnej formy. Na szczęście krok po kroku ją odbudowywał, co pozwala mieć nadzieję na udany sezon olimpijski w jego wykonaniu. Przed Wami najstarszy ze słynnych już braci - Peter Prevc!

Peter PrevcData i miejsce urodzenia, klub. 
Peter urodził się 20. września 1992 roku w słoweńskim Kranju. Jest reprezentantem miejscowego klubu SK Triglav Kranj.

Początki kariery, debiut oraz pierwsze punkty w Pucharze Świata. 
Słoweniec w FIS Cup'ie zadebiutował 28. lipca 2007 roku w Bischofshofen, zajmując 55. pozycję. Dzień później był 22. i zdobył pierwsze punkty w karierze. Półtora roku później, 3. stycznia 2009r., po raz pierwszy wystartował w Pucharze Kontynentalnym w niemieckim Braunlage. Uplasował się wtedy na 21. miejscu. Debiut Prevca w Pucharze Świata nastąpił 5. grudnia tego samego roku. Miał on miejsce w norweskim Lillehammer. Peter ukończył wtedy konkurs na 22. pozycji znowu i mógł pochwalić się pierwszymi punktami zdobytymi w zawodach najwyższej rangi. 

Rekord życiowy. 
Rekord życiowy Prevca wynosi 250 metrów. Został ustanowiony 14. lutego 2015 roku na Vikersundbakken. 

Największe osiągnięcia, triumfy, miejsca na podium. 
Peter w swojej karierze osiągnął naprawdę wiele, ale moim zdaniem jego największymi sukcesami są medale zdobyte indywidualnie na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi - srebrny i brązowy oraz Kryształowa Kula za sezon 2015/2016. Oprócz tego, z Mistrzostw Świata w Val di Fiemme w 2013 roku przywiózł srebro i brąz, a z Oslo w 2011 roku brąz drużynowy. Słoweniec w 2016 roku zdobył złoto na Mistrzostwach Świata w Lotach w Tauplitz i brąz w 2014 roku w Harrachovie. Wygrał też Turniej Czterech Skoczni na początku poprzedniego roku. W jego dorobku są 3 małe Kryształowe Kule za loty narciarskie. Peter również dwa razy kończył sezon na 2. miejscu klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W sumie na podium stawał 51 razy, w tym 22 na jego najwyższym stopniu. 

Ciekawostki. 
Najstarszy z Prevców, jako pierwszy w historii skoczek narciarski złamał granicę 250 metrów. 
Po ostatnim konkursie sezonu 2014/2015, Peter miał tyle samo punktów w klasyfikacji generalnej co Severin Freund. Mimo to, Niemiec zgarnął Kryształową Kulę, ponieważ zwyciężył w większej ilości konkursów. 
Ma dwóch braci - Cene i Domena oraz dwie siostry - Nikę i Emę. 
Ma na swoim koncie kilka rekordów: największą liczbę punktów w sezonie (2303), najwięcej zwycięstw w sezonie (15) oraz najwięcej podiów w sezonie (22). Miał też największą przewagę nad drugim zawodnikiem klasyfikacji generalnej (813 punktów). 


You May Also Like

2 komentarze

  1. Ale ja długo czekałam na Petera, teraz czekam na Domena ❤

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeeej�� Wkoncu mój ulubieniec, dziękuję za piękny opis����

    OdpowiedzUsuń