Obsługiwane przez usługę Blogger.

Bio numeru 13. z klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

by - 8:57 PM

Dzisiaj przychodzę do Was z kolejnym bio z klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Nie ukrywam - ten skoczek jest dla mnie wyjątkowo ważny i pisanie tego artykułu sprawiło mi ogromną przyjemność. Jakimś cudem ma stałe miejsce w składzie na niemal wszystkie zawody najwyższej rangi a papa Werner Schuster niezmiennie na niego stawia. O kim mowa? Oczywiście o Richardzie Freitagu. Data urodzenia, klub.
Richard urodził się 14. sierpnia 1991 roku w niemieckim Erlabrunn. Na co dzień jest zawodnikiem klubu SG Nickelhütte-Aue. 

Początki kariery, debiut oraz pierwsze punkty PŚ.
O Richardzie usłyszano po raz pierwszy w 2007 roku, kiedy zadebiutował w zawodach rangi FIS Cup. Pierwsze punkty zdobył już na samym początku, w trakcie rywalizacji w Oberwiesenthal. Na debiut w Pucharze Kontynentalnym musiał jednak poczekać do 2009 roku, kiedy to w austriackim Bischofshofen zajął wysokie 10. miejsce. Pierwsze podium w zawodach tej rangi, trzecie miejsce, zdołał wywalczyć 12 grudnia 2009 w Vikersund. Od tego czasu na stałe zajął miejsce w reprezentacji Niemiec. 29 grudnia zadebiutował w Pucharze Świata, zajmując 46. miejsce w zawodach w Oberstdorfie. Pierwszy punkt uzyskał niedługo po tym, podczas konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Stałym reprezentantem Niemiec w kadrze narodowej stał się po swojej pierwszej w życiu wygranej w Harrahovie w sezonie 2011/12. Był to też najlepszy czas w jego dotychczasowej karierze. 
Rekord życiowy.
16 stycznia 2016 roku Richard poprawił swój rekord życiowy, skacząc 231 metrów na skoczni Kulm w Tauplitz.

Największe osiągnięcia, triumfy, miejsca na podium.
Richard ma na swoim koncie kilka wygranych Pucharu Świata - Innsbruck 4 stycznia 2015, Engelberg 20 grudnia 2014, Lahti 10 marca 2013, Oberstdorf 16 lutego 2013 i oczywiście tą pierwszą, czyli Harrachov 11 grudnia 2011. Poza tym ma na kocie trzy medale Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym, wywalczonych w drużynie - złoto z Falun oraz srebro i brąz (za konkurs mieszany) z Val di Fiemme. Za MŚ w Lotach, również wraz z kolegami z reprezentacji, ma dwa srebrne medale - zarówno z Vikersund jak i Tauplitz.

Ciekawostki.
Richard ma jedynie 173 cm wzrostu. 
Jego siostra, Selina, również skacze i obecnie reprezentuje Niemcy głównie w zawodach z cyklu Alpen Cup czy FIS Cup. 
Jest synem Holgera Freitaga, skoczka narciarskiego w latach 80. reprezentującego NRD.
Co ciekawe, Holger odniósł jedyne zwycięstwo w karierze na skoczni w Harrahovie, czyli tam, gdzie jego syn kilkanaście lat później wygrał po raz pierwszy.
W 2012 roku Richard został uhonorowany nagrodą Skok Roku. 
Na co dzień mieszka w niemieckim Breitenbrunn. 

You May Also Like

0 komentarze