9 lipca 2017

Podwójny triumf Murańki w Kranju

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność oglądać inaugurację cyklu zawodów Letniego Pucharu Kontynentalnego. Odbyła się ona w słoweńskim Kranju, na skoczni o wdzięcznej nazwie Bauhenk i HS umieszczonym na 109 metrze.

Pierwszy konkurs został rozegrany w piątek. Wygrał go mój ulubieniec Klemens Murańka, lądując kolejno na 108 i 112 metrze. Drugie miejsce zajął Miran Zupancic (103 i 111,5 metra), a trzecie Bor Pavlovcic (106 i 111 metrów). Na dość sensacyjnej, dopiero czwartej pozycji wylądował Peter Prevc, który wygrał trening i serię próbną tuż przed właściwym konkursem. Za nim uplasowali się Rok Justin i Andraz Pograjc. Jak mogliście więc zauważyć, za Klimkiem znalazło się aż 5 Słoweńców. Ex aequo z Pograjcem, na szóstym miejscu zawody ukończył Niemiec Tim Fuchs. Ósmy był Cestmir Kozisek, dziewiąty Joacim Bjoereng, a dziesiąty Yuken Iwasa. Reszta Polaków nie zachwyciła. Do drugiej serii awansowali, oczywiście poza Klimkiem, Paweł Wąsek (20. pozycja) i Aleksander Zniszczoł (29. pozycja). Jedynie pierwszą serią zadowolić musieli się Bartosz Czyż i Przemysław Kantyka.

W sobotę znowu mieliśmy okazję obserwować popis Klemensa Murańki, który zwyciężył w Kranju po raz drugi, czym umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej LPK. Polak dwukrotnie wylądował na 108,5 metrze. Tym razem drugie miejsce zajął Rok Justin (107,5 i 108,5 metra), a trzecie Kevin Bickner (106 i 115(!) metrów). Czwarty był Constantin Schmid, a piąty Felix Hoffmann. Na szóstej pozycji uplasował się Timi Zajc, na siódmej Tilen Bartol, a na ósmej Miran Zupancic. Czołową dziesiątkę uzupełnili Yuken Iwasa i Bor Pavlovcic. Pozostali reprezentanci Polski spisali się jeszcze gorzej niż poprzedniego dnia. Punkty zdobył jedynie Przemysław Kantyka zajmując dość wysokie, 11. miejsce. Do drugiej serii nie awansowali Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek oraz Bartosz Czyż. W sobotę ze startu zrezygnował Peter Prevc.

Następne zawody z cyklu LPK odbędą się dopiero 18. sierpnia, w Szczyrku. Rozpocznie się wtedy trwający 3 dni Turniej Beskidzki.