Obsługiwane przez usługę Blogger.

Bio numeru 29. z klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

by - 10:16 PM

Dzisiaj opiszę zawodnika, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Chociaż jest już starym wyjadaczem, to dla mnie zawsze pozostanie młodym Harrym Potterem w swoich uroczych okularkach. Mowa oczywiście o Simonie Ammannie, który w zakończonym sezonie Pucharu Świata zajął 29 pozycję. 

Simon Ammann 


Data i miejsce urodzenia, klub. 
Simon urodził się 25. czerwca 1981 roku w szwajcarskim Grabs. Obecnie trenuje w klubie SSC Toggenburg. 

Początki kariery, debiut oraz pierwsze punkty w Pucharze Świata. 
Mały Simon pierwsze skoki w swoim życiu oddał w wieku 9 lat. Okazał się być wielkim talentem, co zaskoczyło nawet jego samego, i trafił do grupy szkoleniowej. W Pucharze Świata zadebiutował w Oberstdorfie w 1997 roku w wieku 16 lat. Zajął wtedy 15. miejsce, co było oczywiście wielkim sukcesem. W 1998 roku wystartował w Mistrzostwach Świata Juniorów (8. miejsce) i w Igrzyskach Olimpijskich w Nagano (35. i 39. miejsce). Mimo, że zajął dość odległe lokaty, to zdobył cenne doświadczenie na większych imprezach. Simon Ammann swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata odniósł 17. marca 2002 roku w Oslo. 

Rekord życiowy. 
Rekord życiowy Simona wynosi 239,5 metra i jest równocześnie rekordem Szwajcarii. Został on ustanowiony w tym sezonie w norweskim Vikersund. 

Największe osiągnięcia, triumfy, miejsca na podium. 
Najcenniejszymi trofeami, które Simon ma w swoim dorobku są zdecydowanie 4 złote medale Igrzysk Olimpijskich. Skoczek zdobył je w 2002 roku w Salt Lake City i w 2010 roku w Vancouver. Oprócz tego Ammann został Mistrzem Świata w 2007 roku w Sapporo, tam zdobył też srebrny medal. Na Mistrzostwach Świata w Libercu (2009) i Oslo (2011) zdobył po jednym brązowym medalu. Szwajcar raz w swojej długiej karierze został Mistrzem Świata w Lotach, było to w Planicy w roku 2010. W tym samym sezonie zgarnął również Kryształową Kulę. Jak widzimy, Ammann jest bardzo utytułowanym skoczkiem, a o wielu jego mniejszych sukcesach nawet nie wspomniałam. Dodam tylko, że Simon w sumie na podium konkursów Pucharu Świata stanął aż 79 razy!

Ciekawostki. 
Miniony sezon był jednym z najgorszych w jego karierze, co napawa mnie ogromnym smutkiem. 
W 2010 roku Ammann poślubił Rosjankę Yanę. Ma z nią 3-letniego synka Théodore'a i 4-miesięczną córeczkę Charlotte.
Simon jest ojcem chrzestnym innego szwajcarskiego skoczka - Andreasa Kuttela

You May Also Like

1 komentarze