Obsługiwane przez usługę Blogger.

Top10 najsłynniejszych skoczni świata

by - 7:06 PM

Jako, że sezon skończył się już prawie miesiąc temu (uświadomiłam to sobie w momencie pisania artykułu), to postanowiłyśmy zabrać was na mini-wycieczkę po najsłynniejszych skoczniach świata. Są to skocznie znane wszystkim i wyjątkowo lubiane przez kibiców. 

fot: www.panoramio.com
10. Ōkurayama
Ōkurayama znajduje się w japońskim Sapporo, na wyspie Hokkaido. Jej punkt konstrukcyjny to K120 (HS134). Jej rekordzistami są Maciej Kot i Stefan Kraft (144,0 m). Skocznia stoi praktycznie w mieście, z jej szczytu można podziwiać piękną panoramę miasta.   

fot: cpbau.de
9. Mühlenkopfschanze
Mühlenkopfschanze to skocznia w niemieckim Willingen Wellingen. Jest to największa duża skocznia narciarska na świecie. Jej punkt konstrukcyjny znajduje się na 130 metrze, a HS na 145 metrze. Rekordzistami Mühlenkopfschanze są Janne Ahonen i Jurij Tepes. Obaj skoczyli na niej aż 152 metry.

fot: homeaway.at
8. Große Olympiaschanze
Große Olympiaschanze znajduje się w niemieckiej miejscowości Garmisch-Partenkirchen. Konkursy na niej rozgrywają się w ramach Turnieju Czterech Skoczni, zawsze 1. stycznia. Może dlatego kibice są tam tacy zmęczeni życiem? Punkt K i HS to odpowiednio 125 i 140 metr. Rekord Große Olympiaschanze należy do Simona Ammanna i wynosi 143,5 metra. 

fot: birgit-oberstdorf.de
7. Schattenbergschanze
Schattenbergschanze to skocznia znajdująca się w niemieckim Oberstdorfie. Rozgrywają się na niej konkursy rozpoczynające Turniej Czterech Skoczni. Punk K na Schattenbergschanze wynosi 120 metrów, a HS 137 metrów. Rekord skoczni należy do Sigurda Pettersena (podejrzewam, że młodsze osoby go nie kojarzą) i wynosi 143,5 metra. Co ciekawe, najdalszy skok oddała tutaj Sarah Hendrickson, ale niestety zakończył się on upadkiem. Amerykanka wylądowała wtedy na 148 metrze, więc i tak należą jej się ogromne brawa!


6. Wielka Krokiew
Myślę, że tej skoczni nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to jedna z tylko dwóch polskich skoczni, na których odbywają się konkursy Pucharu Świata. Punkt K Wielkiej Krokwi jest zlokalizowany na 120 metrze, a HS na 134 metrze. Rekordzistą obiektu jest ponownie Simon Ammann, skoczył tutaj 140,5 metra. Ale Wielka Krokiew jest znana wszystkim kibicom przede wszystkim ze swojej wyjątkowej i niepowtarzalnej atmosfery, której nie da się opisać. Wszystkich zachęcam, aby choć raz wybrali się do Zakopanego na zawody, bo naprawdę warto!

fot: vikersund.no
5. Vikersundbakken
Vikersundbakken to pierwsza skocznia mamucia w naszym zestawieniu. Znajduje się w norweskim Vikersund. Punk konstrukcyjny tej skoczni to K200 (HS 225). Rekord Vikersundbakken został ustanowiony w tym roku i jest równocześnie nieoficjalnym rekordem świata. Należy oczywiście do Stefana Krafta i wynosi aż 253,5 metra. W tym roku na Vikersundbakken rozgrywały się konkursy debiutującego i uwielbianego przez kibiców Raw Air. 


4. Skocznia narciarska im. Adama Małysza
Ta skocznia również jest nam wszystkim bardzo dobrze znana, ponieważ znajduje się w Wiśle-Malince. Oprócz konkursów Pucharu Świata, ku uciesze wszystkich, organizowane jest tutaj też Letnie Grand Prix, na które tłumnie przybywają i starsi, i młodsi. Punkt K na tej skoczni wynosi 120 metrów, a HS 134 metry. Rekordzistą jest Stefan Kraft z odległością 139 metrów. 

fot: bergisel.info
3. Bergisel
Tym sposobem wkraczamy na podium, a na jego najniższym stopniu znalazł się austriacki Innsbruck. Znajduje się tu skocznia absolutnie kultowa, chyba każdy chciałby choć raz ją odwiedzić. Punkt K i HS na Bergisel to odpowiednio 120 i 130 metr. Rekord obiektu w swojej pięknej dłoni dzierży idealny w każdym calu Michael Hayböck – Austriak wylądował na 138 metrze. Fun fact: bezpośrednio z belki startowej skoczkowie mają widok na cmentarz, a pod skocznią w tunelu przebiega autostrada.

fot: thenorthwardroute.wordpress.com
2. Holmenkollbakken
Drugie miejsce w naszym zestawieniu zajęła słynna norweska Holmenkollbakken. Jest to jedna z najstarszych skoczni w Pucharze Świata. Jej punkt K wynosi 120 metrów, a HS 134 metry. Rekordzistą jest tutaj Andreas Kofler – skoczył 141 metrów. Skocznię w Oslo wielu uważa za najpiękniejszą na świecie i ja się z tą opinią zgadzam. Ciekawostka historyczna (niezainteresowani historią niech przejdą od razu do miejsca 1.): do 1986 roku wewnątrz wzgórza Holmenkollen istniał najsilniej strzeżony obiekt militarny w Norwegii. 


1. Letalnica
Niekwestionowaną królową wśród skoczni naszym zdaniem jest słoweńska Letalnica! Jest to skocznia mamucia z punktem K na 200 metrze, a HS na 225 metrze. Rekord wynosi tu 251,5 metra i należy do Kamila Stocha, mimo że ten wyraźnie przejechał swoimi czterema literami po zeskoku. Letalnica jest absolutnie wyjątkowa, budzi wręcz wrażenie monumentalnej. Chyba każdemu z nas Planica kojarzy się z końcem sezonu oraz nastrojem bardzo imprezowym i szampańskim. Teoretycznie jest to dość smutny okres, ale w Planicy nikt tego nie odczuwa i po prostu świętuje!

You May Also Like

1 komentarze

  1. Jakoś tak dzisiaj, przypadkiem trafiłam na ten blog. Jest po prostu świetny :) Na pewno będę tu często zaglądać :)

    OdpowiedzUsuń