22 marca 2017

Cały sezon w skrócie czyli podsumowanie Pucharu Kontynentalnego

Minęły 3 dni od zakończenia COCu, więc dziś krótko podsumujemy sobie miniony sezon. Cykl rozpoczął się na skoczni Vikersundbakken w norweskim Vikersund, a zakończył 19 marca na obiekcie Śnieżynka w Czajkowskim. W sezonie 2016/17 rozegranych w ramach COCu zostało trzydzieści konkursów, z czego jedynie dwa były w Polsce. Zaczniemy od klasyfikacji generalnej. Pierwsze miejsce zajął Clemens Aigner, tuż za nim uplasował się Miran Zupancic, a na ostatnim stopniu podium znalazł się Nejc Dezman tak ten, który w sezonie 2014/15 zajmował stałe miejsce w drugiej, trzeciej dziesiątce PŚ. Siedem razy wygrał zwycięzca klasyfikacji, Zupancic znalazł się na pierwszym stopniu podium 2 razy, a Nejc trzy. Jeśli chodzi o pierwszą ,,dziesiątkę'' to znalazło się w niej aż pięciu Austriaków mistrzostwa kraju pełną parą. Dziesiątkę najlepszych zawodników uzupełniło czterech Słoweńców oraz jeden osamotniony Norweg. Najwięcej, bo aż 11 razy na najwyższym stopniu podium stanęli Słoweńcy, 10 razy Austriacy, 3 razy Norwegowie oraz Niemcy i zaledwie raz reprezentant Czech. Niestety w tym zestawieniu zabrakło naszych orzełków nielotów, którzy zaledwie 5 razy stanęli w tym sezonie na podium (raz 2. miejsce, cztery razy 3. miejsce)  normalnie szał oraz zajęli dość odległe miejsca w klasyfikacji. Najlepszy z Polaków to 16. Klemens Murańka, za nim uplasowali się jeszcze między innymi: 26. Kuba Wolny, 38. Janek Ziobro, 42. Olek Zniszczoł, 52. Paweł Wąsek, 54. Krzysiek Biegun. Jak widać nie zachwyciliśmy. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce (zupełnie zasłużenie) zajęła Słowenia, a podium uzupełniła kolejno Austria i Niemcy. Biało-Czerwoni zajęli dopiero piątą pozycję. Postawa naszych skoczków nie zniewalała, co przełożyło się na kwoty startowe do Pucharu Świata. Podsumowując, COC zdecydowanie należał do znakomitych Słoweńców oraz Austriaków którzy jak wspominałam, urządzili sobie mistrzostwa kraju w Pucharze Kontynentalnym. Niestety sezon zdecydowanie nie leżał Polakom, aż strach pomyśleć co by się stało, gdyby wszyscy reprezentanci kraju Stefana Krafta przerzucili się na Puchar Świata, być może oglądalibyśmy samych Austriaków ktoś by się pewnie ucieszył. Sezon Pucharu Kontynentalnego 2016/17 odchodzi w zapomnienie, a my skupiamy się na ostatnich trzech konkursach w Planicy, na które serdecznie zapraszam.