Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych odcinek 3 - belka startowa i rozbieg.

by - 8:19 PM

Witam gorąco w kolejnym odcinku naszej serii "Skoki dla opornych". Chciałabym przedstawić wam składowe skoczni narciarskiej. Głównymi elementami obiektu, na którym ludzie pokazują, że mogą latać są: belka startowa, rozbieg, próg skoczni, grzbiet skoczni, punkt K, linia bezpieczeństwa (inaczej Hill Size omówiony we wcześniejszym odcinku), linia choinek i dojazd. Całkiem sporo tego! Ale spokojnie, wszystko małymi kroczkami. Specjalnie dla was omówię górną część skoczni, czyli belkę startową oraz rozbieg. Chyba każda z nas widziała przynajmniej jednego mema z Walterem Hoferem i jego belką. Nie? To zaraz to zmienimy... Więc moje drogie, belka startowa jest miejscem gdzie skoczkowie siadają, by następnie przejechać się po rozbiegu, odbić i polecieć. Można ją przesuwać w górę lub w dół, co ma na celu wydłużenie bądź skrócenie rozbiegu. Dzięki temu zjawisku skoczkowie mogą uzyskać dodatkowe punkty w przypadku krótszego rozbiegu lub punkty mogą zostać odjęte w przypadku dłuższego. Kiedy skoczkowie pokazują nam swój zacny telemark (lub jego brak) za linią bezpieczeństwa, przerywa się konkurs, a Pan i Władca skoków nakazuje przez swoją krótkofalówkę natychmiastowe skrócenie rozbiegu. Wracając do budowy skoczni... Moje drogie tutaj również jest ukryta matematyka. Ah jak ten Walter dba o naszą edukacje! Mianowicie rozbieg skoczni ma nachylenie od 30 do 40 stopni i jest zakończony progiem, którego nachylenie wynosi od 10 do 11 stopni.

Mam nadzieję, że od dzisiejszego wpisu każda z was będzie mogła się pochwalić zdobytą wiedzą podczas niejednej lekcji trygonometrii.


Buziaczki
~ Natt

You May Also Like

2 komentarze

 1. Czym jest linia bezpieczeństwa? I co ma do Jury Metting? Jury Meeting jest zwoływane kiedy warunki atmosferyczne/techniczne nie pozwalają rozegrać normalnie konkursu. Po długim skoku belka jest zniżana ale to sie dzieje bez jury meeting, dyrektor sam odpowiada za to.
  Jednak z wikipedii mozna się dowiedzieć więcej i jest to mimo wszystko lepszy jakościowo tekst

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To czym jest linia bezpieczeństwa było w innej części, polecam zacząć czytać całość a nie wyrywki i nie krytykować na siłę, bo z anonima to można :)

   Usuń