Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych odcinek 2 - Hill Size

by - 11:54 PM

Kolejny odcinek z naszej serii "Skoki dla opornych". Tym razem pomagamy z kolejną nieszczęsną czerwoną linią na zeskoku - Hill Size (HS), czyli rozmiar skoczni. Według wszechobecnej Wikipedii jest to pojęcie w skokach narciarskich określające wielkość skoczni, zależne od innych parametrów obiektu. Niby brzmi niegroźnie, ale. No właśnie, ale. Czym są te parametry obiektu? I co oznacza w końcu HS? I tutaj zaczynają się problemy dla osoby, która nie jest za pan brat z fizyką i matematyką. Spokojnie, tam, gdzie Wikipedia nie pomoże, pomoże nasza kochana redakcja. Zgodnie z ustaleniami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej rozmiar skoczni jest to odległość od progu do punktu L na zeskoku. Zaraz, zaraz... Najpierw punkt K, który okazuje się tak naprawdę czerwoną linią, a teraz kolejny jakiś punkt. Owszem. Punkt L oznacza koniec strefy tak zwanego bezpiecznego lądowania i początek krzywej prowadzącej od niej wybiegu lub mówiąc prościej wypłaszczenia. Jednakże, żeby utrudnić zrozumienie tak prostym ludziom, jak my Federacja postanowiła wyprowadzić wzór na rozmiar skoczni. Tak, dobrze przeczytaliście, wzór! Wygląda niby niegroźnie, ale to wciąż wzór. Oto on:HS = w + l2


HS - rozmiar skoczni
w - odległość od progu do punktu K
l2- odległość między punktami K i L


Więc, kiedy już napisałyśmy najcięższe, czas to wytłumaczyć prostymi słowami. Rozmiar skoczni to odległość, jaką maksymalnie mogą osiągnąć skoczkowie i zarazem wylądować bezpiecznie. Często z powodu dalekich skoków możemy zaobserwować tańczenie belki :)

Mam nadzieję, że od dzisiejszego wpisu każda z was będzie mogła się pochwalić swoją wiedzą przy niedzielnym rodzinnym obiedzie w towarzystwie konkursu Pucharu Świata.

Buziaki
~ Natt

You May Also Like

1 komentarze

  1. Podoba mi się ten pomysł na "cykl". Takie rzeczy, które w sumie się ogarnia, ale jednak nie :)

    OdpowiedzUsuń