Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych odcinek 1, czyli o punkcie K słów kilka

by - 11:47 AM

Kiedy nie pomaga legendarna Wikipedia, przychodzę ja. Z pomocną dłonią i prostym jak budowa cepa wytłumaczeniem, czym jest nieszczęsny punkt K.
Punkt K, punkt konstrukcyjny, punkt kalkulacyjny, punkt krytyczny. Niby punkt, a jednak linia, bo właśnie w takiej postaci znajdziemy ją na zeskoku. Gdy spojrzymy na skocznię en face, nie sposób jej nie zauważyć. Czerwona kreska kontrastuje czy to z zielonym igelitem, czy z bielą śniegu. Aby sprawa była jasna- jest to ta pierwsza od góry, druga to tak zwany 'hill size', ale o tym kiedy indziej.
Skoro potrafimy już zlokalizować punkt K należy wytłumaczyć teraz jego niepodważalnie duże znaczenie. Albowiem ma on realny wpływ na notę końcową za skok. Jego przekroczenie skutkuje dodaniem punktów, a żeby było ciekawiej to niepokonanie go jest równoznaczne z ich utratą. Wyobraźcie sobie, że umawiacie się z grupą chłopaków na randkę. Jeden z nich przynosi bukiet czerwonych róż. Co myślicie? Że się postarał i jako jedyny jest wart waszego uczucia. I właśnie te kwiaty są niczym punkt konstrukcyjny. I nie chodzi tylko o kolor. Mężczyzna, który je Wam wręczył zyskuje w Waszych oczach. A jego konkurenci na tym tracą. Wystarczająco kobieco? Mam nadzieję, bo teraz przejdziemy do czystej matematyki.
Dodajemy punkty do noty, ale ile konkretnie? A to już zależy od skoczni, na których przeprowadzane są zawody. Na skoczni normalnej jest to 60 punktów za samo przekroczenie i 2 punkty za każdy metr poza punkt K, na dużej 60 i 1,8, a na mamucie 120 oraz 1,2.
Zgodnie z zasadami FIS punkt konstrukcyjny spełnia tylko wspomnianą wcześniej rolę. Ale od teorii do praktyki jak zawsze daleko. Piękny obrazek psują niezawodni sędziowie, którzy postanowili nadać dodatkowe znaczenie czerwonej linii. Oglądając zawody nietrudno zauważyć, że skoczek, który ją przekroczy ma wyższe noty za styl. I w ten sposób zawodnicy, którzy skaczą poniżej punktu K karani są dwukrotnie. Taka sprawiedliwość.


~Marysia

You May Also Like

0 komentarze